Akıllı telefonların pil performansını artıracak ipuçları

0

Akıllı telefonlar güne tam şarj ile başlasa dahi gün içerisinde kullanıcısını yarı yolda bırakabilir. Özellikle telefonu şarj edecek fırsat yoksa bu durum bir hayli can sıkıcıdır. Suç her ne kadar pilin performansına atılsa da aslında kullanıcıların cihazını yanlış kullanması da bu soruna neden olabilir. Peki Android ve iOS cihazların batarya ömrünü uzatmak için ne yapılmalı?

En güncel sürümleri tercih edin ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırın

İşletim sistemleri kullanıcıların geri bildirimleri doğrultusunda cihaz performansının en verimli şekilde kullanılması için sürekli olarak yazılım güncellemesi yayınlar. Hem işletim sisteminin hem de uygulamaların güncel sürümleri pilin daha efektif kullanılmasını sağlar.

Telefonun hafızasını gereksiz uygulamalar ile doldurmak ve RAM’i zorlamak da batarya ömrünü kısaltan etkenlerdir. Bu nedenle kullanılmayan uygulamalar kaldırılarak telefonda yer açılmalıdır. Aynı zamanda uygulamaların arka planda çalışması engellenerek de mevcut pil oranı daha verimli bir şekilde kullanılabilir. Ek olarak, pil performansını daha az tüketmesi için bazı uygulamaların geliştirdiği Go ya da Lite gibi sürümler de bataryanın performansına katkı sağlar. 

Telefon ayarlarınızı optimize edin

OLED ve AMOLED ekran teknolojili telefonlarda pil tasarrufu sağlamak için cihazı karanlık modda kullanmak pil performansında yüzde 25 iyileştirme sağlar. Pil tasarruf modları ise ayarları otomatik olarak optimize eder ve bildirim ile parlaklık gibi ayarları minimuma indirerek gün içerisinde bataryayı en verimli şekilde kullanma imkanı sunar. 

Bataryanın çabuk tükenmemesi için kullanılmadığı zamanlarda Bluetooth, WiFi, Hücresel Veri ve GPS özelliklerini kapalı tutmak da etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda titreşim ve zil sesi de güç tüketimine neden olduğu için gerekli olmadığı durumlarda kapatılabilir. Hareketli ve canlı duvar kağıtlarını tercih etmemek de pilin daha az güç harcamasını sağlar.  

Pil dolduktan sonra cihazı şarjdan çıkarın 

Gece boyunca tam doluluk oranıyla şarjda kalan telefonların bataryası zamanla özelliğini kaybederek şarjın kısa sürede tükenmesine neden olur. Pilin doluluk oranı %100’e ulaştıktan birkaç dakika sonra cihazı şarjdan çekmek, pil ömrünü korumaya yardımcı olur.

Batarya ömrünü uzatan uygulamalar kullanın

Pil ömrünü uzatmak için uygulamaların performansını ve pil sağlığını gerçek zamanlı gösteren özel uygulamalar da oldukça etkilidir. Bunun için Dijital Denge, Battery Life Doctor, Kaspersky Battery Life: Saver&Booster ve DU Battery Saver gibi uygulamaları kullanmak faydalı olacaktır. 

Cevap bırakın