Akıllı telefonların gece modu hakkında ilginç tespit

0

Brigham Young Üniversitesi araştırmacıları, yaptığı bir testte akıllı telefonlardaki gece modu özelliğinin yararsız olduğu kanıtına vardı.

Günümüzdeki akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarların ekranı kullanıcı sağlığı odaklı geliştiriliyor. Hatta üreticiler yeni nesil cihazlarınızda bu konuyu özellikle ön plana çıkarıyor. Ancak herkese sağlıklı olarak iğnelenen ”gece modu özelliği” hakkında bazı yanlış bilgiler ortaya çıktı.

Gece modu özelliği hakkında şaşırtan tespit

Brigham Young Üniversitesi’nin psikoloji profesörlerinden Chad Jensen ve Cincinnati, üç grubun uyku sonuçlarını çeşitli şekillerde test etti. Profesörler bu araştırmada sırasıyla şunların uygulandığını ifade etti;

  • Yatmadan önce akıllı telefonları gece modu ayarını açmak,
  • Yatmadan gece modu özelliğini kapatmak,
  • Son olarak yatmadan önce akıllı telefonlarla hiç oynamamak.
https://www.teknoixir.net/
Gece modu özelliğinin açık olması insanların uyku kalitesini çok fazla etkilemiyor

Yukarıdaki denemeler üç grubun içerisinde bulunan 167 genç üzerinde uygulandı. 1824 yaş arasındaki bu kişilere uyku kalitesini tespit etmek için sensörler takıldı. Ardından araştırmacılar bu kişilerin 8 saat uyutulduğunu ifade etti. Sonuç olarak ise bu gruptaki kişilerin uyku kalitesinde hiçbir farklılık olmadığı ortaya çıktı.

Psikoloji profesörlerinden Chad Jensen yapılan testlerin ardından şunları söyledi;

Mavi ışığın insanların uykuya dalmasını engellediği söylenmekte. Ancak yapılan testler sonucunda bu durumun insanlar üzerinde pek bir değişiklik yapmadığı kanıtına vardık. insanların gece uykuya dalıp dalmaması, tamamen psikolojiyle alakalı bir durum.

Pek, sizler telefonunuzda telefonlarınızda bu özelliği kullanıyor musunuz? Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.

Cevap bırakın