Akıllı telefonlarda teknolojik yeniliklerin sonuna mı gelindi?

Akıllı telefonlarda inovasyonun sonuna mı gelindi?

0

Son yıllarda cep telefonu üretiminde büyük ilerlemeler kaydedildi ve tam anlamıyla akıllı diyebileceğimiz telefonların olduğu bir döneme girdik. Artık telefonlar yapay zeka desteğine dahi sahip. Yapay zeka desteği özellikle kameralarda dikkat çekiyor. Birçok telefon üreticisi telefonuna yapay zeka gibi gelişmiş özellikleri eklemeye devam ediyor. Diğer taraftan akıllı telefonlardaki kameralar neredeyse profesyonel fotoğraf makineleriyle yarışır hale geldi. Birçok kişi artık akıllı telefonların olgunluk dönemine girdiğini çok daha fazla ilerleme beklenmemesi gerektiğini söylüyor. Peki bu doğru mu? Şimdi birlikte akıllı telefonların geleceğine ve ne gibi ilerlemeler olabileceğine birlikte bakalım.

Katlanabilir telefonlar

Huawei ve Samsung, yeni katlanabilir telefonlarını çıkararak bu konuda ne kadar ileri gidildiğini göstermeye çalıştılar. Açıkçası şu an için bu telefonların özellikle yüksek fiyatlarından dolayı pek fazla satılmayacağını düşünsem de her iki şirketin de katlanabilir telefonlarını sadece prestij amaçlı çıkardıklarını düşünüyorum. Katlanabilir telefonlar konusunda biraz ön yargılı olsam da geçmişteki flip telefonların gördüğü ilgiyi görüp görmeyeceklerini açıkçası şimdiden merak ediyorum.

Yazılımlar

Birçok kişi gibi ben de yazılımların akıllı telefonları daha da ileri götürecek en önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Yazılım geliştirmeleri hem akıllı telefonların performansları, kullanım ömürleri ve kamera gibi özellikler için hayati önem taşıyor. Çeşitli firmalar kameralarını yazılım özellikleriyle destekleyerek profesyonel makinelerle yarışır hale getirdiler. Bu yöntem lensler ve diğer özelliklerde yapılacak gelişmelerden çok daha iyi sonuç verdi. Diğer taraftan yazılım ve işlemcilerin birlikte daha iyi çalışması pilin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi dolayısıyla artık hiç şarja gerek kalmadan bir günü geçirebilir hale gelmemize neden oldu. Bu yüzden akıllı telefonların gelişiminde yazılımların büyük rol oynamaya devam edeceğini düşünüyorum.

Bulut teknolojileri

Bulut teknolojileri akıllı telefon teknolojilerinin ileri gitmesinde kilit öneme sahip. Parmak izinden yapay zekaya kadar hepsi bulut teknolojilerine ihtiyaç duyuyor. Diğer taraftan birçok uygulama bulut tabanlı hale gelirken veriler bulutta toplanmaya devam ediyor. Akıllı telefonlar daha ilerleyecekse bu bulut teknolojileri olmadan kesinlikle olmaz.

Kamera

Akıllı telefonlar arasında en büyük rekabet yaşandığı alanlardan biri kameralar. İlk olarak telefonlara arka kamera eklendi, ardından selfie kamerası, ardından derinlik sağlayan kameralar derken üzerinde birden fazla kameranın olduğu, yapay zekayla desteklenmiş karanlık ortamlarda dahi çok iyi sonuçlar alınabilen akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Bana kalırsa kamera tarafında hala gidilecek yol var gibi. İnovasyonların bu alanda kısa sürede biteceğini pek fazla düşünmüyorum. Örneğin Huawei, P30 Pro ile kamera konusunda çıtayı bir üste daha taşıdı. Özellikle yakınlaştırma, yetersiz ışıkta çekim, hareketli çekim konularında daha ileri gidilecek alan bulunuyor. Bir diğer alan ise video. Video konusunda da akıllı telefonlarda birçok yenilik olabileceğini düşünüyorum.

Yapay Zeka

Yapay zeka son yılların en çok tartışılan konularından biri. Yapay zeka alanında akıllı telefonlar, akıllı asistanlarla dikkati çekiyor ama ben hala tam bir asistan özelliği taşıyan yapay zekayla henüz karşılaşmış değilim. Bu alanda akıllı telefonlarda daha ilerlenecek, kat edilecek çok uzun bir yol var. Kamera, güvenlik, kişisel asistan gibi konularda bizi pek çok yenilik bekliyor.

5G

Önümüzdeki aylardan itibaren akıllı telefonlarda 5G özelliğinin ön plana çıkacağını ve bu alanda inovasyona açık birçok konu olduğunu düşünüyorum. 5G ile birlikte uygulamalarda, özellikle bulut tabanlı uygulamalarda çok önemli inovasyonlar yaşanacak.

Uzun lafın kısası, akıllı telefonlarda inovasyonlar henüz bitmiş değil. Daha kat edilmesi gereken çok uzun bir yol bulunuyor.

Cevap bırakın