Akıllı telefonlarda stereo hoparlör modası geçti mi?

0

Akıllı telefon modellerinde stereo hoparlör özelliğinin bulunması durumu son yılların en düşük seviyesinde. İşte detaylar…

İki kulak ve iki hoparlör, basit bir denklem olduğuna şüphe yok. Ancak akıllı telefon üreticilerinin tek bir hoparlör ile sunduğu modellerdeki artış da gözden kaçmıyor. Bu yönde bir araştırma yayınlayan Counterclockwise, son 14 yılda piyasaya sunulmuş stereo hoparlörlü akıllı telefon sayılarını ele alan bir analiz yayınladı.

Verilere bakıldığında mobil dünyada stereo hoparlörün altın çağı 2014-2015 yılları; iki yıllık sürede 143 adet model sunulduğu görülüyor. 2017 ve henüz ilk yarısı tamamlanmakta olsa da 2018’le karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir sayı.

Veriler, 2012’de başlayan sıçramaya işaret ediyor. Artan sayıda modelin stereo hoparlöre sahip olduğu ama popüler olmadığı bu yılın bir diğer öne çıkan özelliği neredeyse tüm telefonların söz konusu özellikle gelmesi; ardından 2014’te tam anlamıyla bir stereo hoparlörlü akıllı telefon patlaması yaşanıyor, 2 yıl süren bu altın dönemin ardından 2017’ye gelindiğinde rakamlar, 2015’in yarısının altına kadar geriliyor.

Süreç devam ediyor…

2018 ilk yarısı için belirlenen model sayısı 11 ve trend aşağı yönde ilerleyişini sürdürürse yıl sonuna kadar muhtemelen 20 civarı akıllı telefonda çift hoparlör özelliği olacak.

Bakıldığı zaman Samsung Galaxy S9 Duo, iPhone 7 serisi ve LG G7 ThinQ modellerinin dikkat çeken stereo telefonlar olduğu görülüyor.

Cevap bırakın