Akıllı Telefonlarda Kamera Kombinasyonları Değişecek mi?

0

2022 Yılında Akıllı Telefonlarda Kamera seçeneklerinde değişiklikler olacak mı? Üreticiler kamera sayısını azaltacak mı?

 

Akıllı telefon pazarında son dönemde oldukça hareketli bir süreç yaşanıyor. Üreticiler arka arkaya yeni modellerini pazara sunarken kullanıcılara en iyiyi en iyi fiyata sunma çabası içindeler.  Akıllı telefon alırken herkesin farklı farklı alım kriterleri var. Bu alım kriterlerinin en önemlisi ise kuşkusuz kamera performansı. Şu anda Android ekosisteminde özellikle orta segmente telefonlarda belli bir düzen görüyoruz. Akıllı telefonlarda kamera kombinasyonu son dönemde şöyle bir yapı gösteriyor.

Ana Kamera Geniş Açı Kamera Makro Kamera Bokeh Sensörü
108 Megapiksel 12 / 8 Megapiksel 5 / 2 Megapiksel 2 Megapiksel
64 Megapiksel 8 Megapiksel 2 Megapiksel 2 Megapiksel
48 Megapiksel 8 Megapiksel 2 Megapiksel 2 Megapiksel

 

Akıllı Telefonlarda Kamera Özellikleri Nasıl Değişecek?

Yapılan yorumlara göre önümüzdeki yıl ortasından sonra akıllı telefonların kameralarında beli değişikliklere gidilecek. Son dönemde bazı üreticilerin geniş açı lensler ile makro fotoğraflar çekebildiklerini gördük. Bunun yayılmasını ve telefonlarda ikinci bir makro kamera sensörüne gerek kalmayacağı gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte bokeh sensörü adı verilen sensörlerin de 2022 ikinci yarısında sonra telefonlarda bulunmayacağı da yine gelen bilgiler arasında. Geniş açı sensörlerde ise diyafram değerinin f/2,2 seviyelerinden artık f/1,8 değerlerine çıkmasını bekliyoruz. Apple yeni nesil iPhone 13 serisinde geniş açı sensörde f/1,8 diyafram değerine geçiş yapan ilk üretici oldu. Diğer markaların da Apple‘ı bu konuda takip edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Telefoto ve Periskop lenslerin ise telefonlara eşlik edeceğini göreceğiz. Şu anda amiral gemisi olmayan telefonlarda genellikle bu iki lensi göremiyoruz ama önümüzdeki yıl ortalarından sonra tanıtılacak orta üst segment telefonlarda özellikle ay fotoğrafları çekebilen periskop kameraya sahip ürünleri görebiliriz.

200 Megapiksel Devri Başlıyor

Kamera tarafında 2022 yılında 200 megapiksel sensörü de ilk kez görebiliriz. Zira bildiğiniz üzere 200 megapiksel sensör geçtiğimiz eylül ayında Samsung tarafında resmen tanıtılmıştı. ISOCELL GN5 adındaki bu sensöre sahip telefonları 2022 yılı içinde mutlaka göreceğiz.

2022 Yılında akıllı telefonların kamera teknolojilerinde büyük değişiklikler olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konudaki tüm gelişmeleri sizlerle bu satırlardan paylaşmaya devam edeceğiz. Yeni gelen teknolojileri de sizler için inceleyeceğiz…

Cevap bırakın