Akıllı telefonlarda en popüler ekran boyutu belli oldu

0

 

iphone-6-versus-galaxy-s6-edge

Akıllı telefonlarda büyüklük ilginç bir kavram. Phablet sınıfı olarak nitelendirilen 5,5 inç civarı ekran boyutları ile nispeten 5 inç civarı ekranlar arasında ilginç bir rekabet olduğu kesin. Aradaki sınır tam anlamıyla çekilmese de 6 inç hatta daha büyük akıllı telefonlar da gündeme gelebiliyor. Peki kullanıcı en çok hangi ekran boyutuna ilgi gösteriyor? En popüler ekran boyutu hangisi? İşte bu sorulara odaklanan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı…

DeviceAtlas tarafından gerçekleştirilen araştırmada çeşitli ülkelerde hangi ekran boyutlarının daha çok tercih edildiği üzerine duruldu. Sonuçların birleştiği nokta ise 4.7 inç oldu. Bu ekran boyutu, tam olarak iPhone 6’nın ekran boyutu. Açıkçası sonuçlar otoriteleri pek de şaşırtmadı.

Alushta, Russia - October 29, 2014: Woman holding in the hand a new iPhone 6 Space Gray. iPhone 6 was created and developed by the Apple inc.

Evrensel sonuçlarda görülen 4.7 inç sonucu, bölge bölge alındığında da bir hayli ilginç sonuçlar sergiledi. ABD’de 4.7 inç ekran boyutu yüzde 41.5’lik oranla diğer ekran boyutlarını adeta sürklase etmiş durumda. İngiltere’de yüzde 45.9, Avustralya’da yüzde 49.5 ve Japonya’da yüzde 50.6’lık 4.7 inç boyutu kullanım oranı dikkat çekiyor.

Fransa’da yüzde 38.6 olan 4.7 inç ekran kullanım oranı, Almanya’da ise yüzde 31.8 seviyesinde. Daha genel bir dağılımın görüldüğü İtalya’da 4.7 inç yüzde 23.8 ile ilk sırada, onu yüzde 17.1 ile 5 inç ekran izliyor. iPhone 6’nın küresel düzeydeki popülerliğine işaret eden bulgular araştırmanın bir diğer boyutu olan ‘ekran çözünürlükleri’ bağlamında da sonuçları aynı noktaya götürüyor. Evrensel düzeyde en yaygın kullanım sergilenen ekran çözünürlüğü oranı 750 x 1334; yani iPhone 6’nın ekran çözünürlük değeri. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın