Akıllı telefonlarda ebeveyn yönetimi

0

Çocuklarınızın akıllı telefonlar ile günlerini bitirmesinden rahatsız mı oluyorsunuz? O zaman bunu kontrol altına almanın zamanı geldi! Akıllı telefonlarda ebeveyn yönetimi nasıl yapılır?

Akıllı telefonlarda ebeveyn yönetimi ile kontrol sizde olsun!

Yaygınlaşan mobil teknolojiler ve akıllı telefonlar ile çocuklarımız, bu cihazları kullanarak, uyanık kaldıkları sürenin neredeyse tamamını küçük bir ekrana bakarak tüketmeye başladı. Buna, teknoloji bağımlılığı veya akıllı telefon bağımlılığı dersek de yanlış bir tabir olmayacaktır. Bir anne veya bir baba olarak, bu durumdan rahatsız mısınız? O halde sizlere güzel bir haberimiz var. Artık, çocuklarınızın akıllı telefon kullanımını belirli çizgiler içinde tutabileceksiniz!

Akıllı telefonlar ile geçirdiğimiz süreler, ciddi oranda artmış durumda. Saatlerimizi, küçücük bir ekrandan açıldığını düşündüğümüz bir dünyada geçirir olduk. İşin daha kötüsü, bu bir bağımlılık haline gelmeye başladı! Bu durum, kontrol altına alınmadığında, çocuklarımızın gelişimi için önemli derecede riskler oluşturabilir. Çocuklarınızın akıllı telefon kullanım sürelerini kontrol altında tutmanız gerektiğini düşünüyorsanız, sizlere çok pratik tavsiyelerimiz olacak!

Akıllı telefonlarda ebeveyn denetimi ile kullanım sürelerini kısıtlayabilirsiniz!

Android ve iOS işletim sistemleri, akıllı telefonlarda ebeveyn denetimi için önemli destekler sunuyor. Android işletim sistemi için hazırlanan çok sayıda mobil uygulama ile bunu yapmanız son derece basit.

Apple ise, Haziran ayında düzenlediği WWDC 2018 geliştiriciler konferasında duyurduğu iOS 12 işletim sistemi sürümü ile bu özelliği, akıllı telefonlara entegre etti. Şimdi dilerseniz, hem Android hem de iOS işletim sisteminde, ebeveyn denetimi nasıl yapılır bir bakalım!

Google’ın benzer bir etkinliği olan Google I/O 2018 konferansında duyurusu yapılan Family Link, bu konuda önemli bir adım oldu.

Family Link ile birlikte, ebeveynler, çocuklarına dijital sınırlamalar getirebilecek. Bunu yapabilmek için, çocuğunuz adına gir Google hesabı açmanız gerekiyor. Bu hesabı oluşturduktan sonra ise, çocuğunuzun kullanabileceği uygulamaları, telefonların sunacağı ekran açık kalma süresini ayarlayabileceksiniz. Bunlara ek olarak, “uyku vakti” denilen bir özellik sayesinde de, belirlediğiniz bir saatten sonra, akıllı telefonu kullanılamaz hale getirmeniz de mümkün olacak. Böylelikle, çocuklarınızın akıllı telefon ile geçireceği süreyi tam anlamıyla kontrol altına alabileceksiniz.

Kullanım sürelerini uzaktan yönetin!

Google’ın sunduğu bu servis, Google hesabına kayıt olan ve 13 yaş altında olan tüm hesapları, ebeveyn kontrolü altına alabilecek. Hesabın sahibi, 13 yaşını geçtiğinde ise ebevyn kontrolü sonlanacak. Şimdilik Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, İrlanda, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika’da kullanımda olan bu sistem, ilerleyen dönemlerde tüm dünya çapında kullanıma sunulacak. Family Link’in yükleneceği telefonun ise Android 7.0 Nougat ve üzeri işletim sistemlerinden birine sahip olması gerekiyor.

Family Link nasıl çalışıyor?

Bu sistem sayesinde, uygulama mağazaları üzerinden, sizin bilginiz dışında yapılacak uygulama alışverişlerinin de önüne geçebileceksiniz. Çocuğunuz, Instagram’da, Facebook’ta, Twitter’da veya diğer uygulamalarda, aşırı düzeyde zaman harcıyorsa,  Google Play Store’dan indirebileceğiniz uygulamalarla, hem telefon hem de uygulama kullanım sürelerini kontrol altına alabilirsiniz.

Norton, PhoneSheriff, ESET Parental Control for Android, Qustodio gibi yazılımları, Android işletim sistemleri telefonlarınıza kurup, Family Link servisinin ülkemizde aktif olmasını beklemenize gerek kalmayacak. Bu uygulamalar, çeşitli fiyatları ve özellikleri ile işinizi fazlasıyla görecektir. Bu durumda olan bir çocuğunuz var ise, bu uygulamalardan birini indirip test etmenizde fayda var.

Akıllı telefonlarda ebeveyn yönetimi

Sınav dönemlerinde olan ancak, akıllı telefonlardan başını kaldıramayan çocukların bu şekilde kontrol altına alınabilmesi, ebeveynlerin içini rahatlatacak bir gelişme. Peki, Apple bu konuda nasıl bir çalışma yaptı? İsterseniz, iPhone sahibi çocukların, bağımlılık seviyesine gelmeden, nasıl durdurulabileceğine de yakından bakalım.

Apple, Haziran ayında düzenlediği ve 4 gün süren geliştiriciler konferansı, WWDC 2018 kapsamında, iOS 12 sürümünü duyurdu ve Beta versiyonunu kullanıma sundu. iPhone sahiplerinin uzun zamandır beklediği bu güncelleme, Screen Time adı verilen bir yazılımı da beraberinde getiriyor.

Screen Time uygulaması, iOS 12 güncellemesi alacak olan tüm telefonlarda, cihaz ve uygulamaların kullanımını kontrol altına almanızı sağlayacak.  Activity Reports adı verilen özellik ise, her bir uygulamanın, günlük ve haftalık olarak kullanımını analiz etmenize yardımcı olacak.

Apple’ın sunduğu bu servis sayesinde, çocuklarınızın sahip olduğu telefonlarda, uygulamaların, web sitelerinin ve belirli kategorilerdeki yazılımların günlük kullanım sürelerini ayarlayabileceksiniz.

Kullanım sürelerini kısıtlayın

Instagram uygulamasına, 2 saatlik kullanım süresi tanımladığınızı düşünün. Screen Time, 2 saatlik kullanım süre dolduktan sonra, telefonda bu uygulamanın bir sonraki güne kadar kullanılmasına izin vermeyecek.

Benzer şekilde, çocuğunuzun gündelik işlerini aksatacak olan tüm uygulama ve web siteleri için aynı özellikten faydalanabilirsiniz. Bu kullanım, hem sizler için hem de çocuklarınız için önemli. Tüm iOS cihazlar ile uyumlu olan bu yazılım, Google’daki Family Time servisinde de olduğu gibi, “yatak vakti” özelliği ile belirlediğiniz bir saatten sonra, telefonun kullanımını tamamen durduracak.

Kullanımı sınırlandırılmış olan uygulamalar, süreleri dolmadan belirli zaman aralıklarında uyarılar da verebiliyor. Bu sayede, uygulama içinde boş yere zaman harcamak da imkansız hale gelecek.

iOS için ebeveyn kontrolü bir ilk değil!

iOS işletim sistemi için, uzun zamandır bu tür yazılımlar mevcut. Peki, Screen Time servisini, diğerlerinden ayıran özellik ne? 3.parti yazılımların, yüklü olan bir telefonda çalışabilmesi için, MDM (Mobile Device Management) adı verilen bir yönetim uygulaması daha gerekiyor. Bu yazılımlar, telefonun sahibi tarafından kolaylıkla kaldırılabildiği için, herhangi bir caydırıcılığı yok.

Apple Screen Time ise, hesap bazlı çalıştığı için, ebeveyn dışında bir şekilde durulması ve takibin sonlandırılması mümkün değil.

Akıllı telefonlarda ebeveyn yönetimi ne zaman devreye sokulmalı?

Hem Android hem de iOS işletim sistemleri için sunulan, bu kontrol yazılımları, çocuğunuzun akıllı telefon kullanımını aşırı seviyelere çıkarttığı ve onlar için bir sorun teşkil etmeye başladığı anlarda kullanılabilir.

Bir sınav dönemi öncesinde veya hafta içi günlerde, akıllı telefon kullanımı yüzünden uyku düzensizliği yaşayan çocuklar için harika bir kontrol yöntemi olabilir. Bu tip kullanımların öncesinde ise, ebeveynlere düşen görev, öncelikli olarak çocuklarına “her şeyin fazlası zarar” mesajını vermesini tavsiye ediyoruz.

Bu öğretici konuşmaların yetersiz kaldığı durumlarda ise, akıllı telefon kullanımını bu tip uygulamalarla kısıtlayabilirsiniz. Belirli bir süre kısıtlanmış süreler içinde kullanıma alışması muhtemel olan çocuğunuz, belki de bir süre sonra, bu tip bir programa ihtiyaç duymadan, kendi isteğiyle akıllı telefon ve uygulamalar ile geçirdiği zamanı daha iyi yönetecektir.

Cevap bırakın