Akıllı telefonlarda çift kamera

0

Mobil teknolojiler tüketici elektroniği alanında birçok sektörü etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Daha önce ayrı ayrı satın alınan birçok özellik akıllı telefonlarda buluşuyor. Örneğin önceden müzik dinlemek için ayrı bir medya oynatıcısı taşırdık. Ya da fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi, video çekmek için de video kamera kullanırdık. Akıllı telefonlarla birlikte bu değişti. Cebimizde taşıdığımız küçük bir cihazla çok kaliteli fotoğraflar ve videolar çekebiliyoruz.

Bundan çok değil 7 – 8 sene önce kameralı telefonların fotoğraf çekme konusunda profesyonel fotoğraf makineleri ile yarışacağını söyleseler inanmazdım. Ama son dönemdeki gelişmeler sayesinde artık akıllı telefonlarımızla profesyonel makinelerle yarışan fotoğraflar çekebiliyoruz. Hatta geçtiğimiz haftalarda Facebook’ta paylaştığım bir fotoğrafı akıllı telefonumla çektiğime birçok kişi inanmadı. Hatta Photoshop’la düzenledin mi, hangi filtreleri kullandın gibi çeşitli sorularla da karşılaştım. Sonuç olarak artık akıllı telefonlarla çok kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor. Akıllı telefon üreticileri bu konuda uzman şirketlerle birlikte çalışarak çıtayı daha da yukarı taşıyorlar.  Kısacası mobil fotoğrafçılık olarak adlandırabileceğimiz bu trend artarak devam ediyor, durdurmak da mümkün gibi gözükmüyor.

Bu çalışmaların sonucunda çıkan gelişmelerden birisi de çift kamera. Özellikle son dönemde piyasaya çıkan iPhone 7 Plus, Huawei P9, LG G5 gibi akıllı telefonlarda çift kameraya rastlıyoruz. Birçok marka da yeni telefonlarında çift kamera kullanacağını açıkladı. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda çift kameraya sahip birçok akıllı telefon göreceğiz.

Çift kamera nasıl çalışır

Çift kamera, insan gözünü taklit ederek fotoğraflara üç boyutlu derinlik kazandırırken fotoğrafların daha canlı ve detaylı olmasını sağlar. Birincil kamera diğer akıllı telefonlardaki kameralarla neredeyse ayın işlevi gerçekleştirir. Fotoğraflar üzerinde çok fazla bir değişiklik yapmaz. Netlik, derinlik, yakınlaştırma ve diğer özellikler ikincil kamera tarafından sağlanır. Birincil kamera olması gerektiği şekilde (renkli) fotoğrafı çeker, ikincil kamera ise monokrom olarak fotoğrafı çeker. Daha sonra akıllı telefonun yazılımı her iki kameradan gelen bilgileri bir araya getirerek işler. Böylece ortaya çok daha canlı ve derin fotoğraflar ortaya çıkar. Bir diğer yöntem ise farklı odağa ve açıklığa sahip kameralar kullanmak. Bu yöntemde de benzer sonuçlar alınıyor.

Çift kameranın sağladığı avantajlar

  • Fotoğraflarda daha fazla derinlik
  • Fotoğraflarda daha fazla netlik
  • Daha hızlı odaklanabilme
  • Daha iyi yeniden odaklanabilme

Aslında çift kamera daha önce çeşitli akıllı telefon üreticileri tarafından kullanıldı. Fakat bu ürünler o zamanki teknik yetersizlikler, kullanıcıların pek rağbet göstermemesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı tutmadı. Bu başarısızlıklar akıllı telefon üreticilerini yıldırmadı, farklı konfigürasyonlar, farklı sistemler ve farklı sensörler kullanarak çift kameranın kullanıcılar için daha çekici hale gelmesini sağlayacak çalışmalar yaptılar. Şu an piyasada olan akıllı telefonlara baktığımızda bu çalışmaların başarıyla sonuçlandığını gayet kolay bir şekilde söyleyebiliriz.

Çift kamerayı başarıyla uygulayan akıllı telefon üreticilerinden birisi Apple. iPhone 7 Plus’ta 12 MP çözünürlüğe sahip iki kamera bulunuyor. Fakat bu iki kameranın lensleri farklı odağa sahip. Birisi 28mm lens ve f1.8 açıklığa, diğeri ise 56mm lens ve f2.8 açıklığa sahip. Bu sayede 2x yakınlaştırma ve portre modu özelliklerini kullanabiliyoruz. iPhone 7 Plus’ın bokeh efekti de oldukça tatmin edici.

Çift kameralı akıllı telefonları ile dikkat çeken bir diğer şirket ise Huawei. Leica ile birlikte çalışan Huawei, P9 ve Mate 9’da oldukça iyi denebilecek bir iş başarmış. P9 ve Mate 9’da birisi renkli diğeri siyah beyaz olmak üzere iki kamera bulunuyor. Bu kameralar sayesinde oldukça net, derinlikli ve canlı fotoğraflar çekilebiliyor. P9 ve Mate 9’un bokeh efektleri ise oldukça başarılı. Eğer siyah beyaz fotoğraf çekmeyi seviyorsanız monokrom sensörü sayesinde çok keskin ve net sonuçlar alabiliyorsunuz.

Çift kamera konusunda aktif olan bir diğer akıllı telefon üreticisi de LG. LG G5’den sonra yeni telefonu V20’de de çift kamera kullandı. LG’nin yaklaşımı da diğerlerine göre biraz daha farklı. Telefon üzerinde 16 MP 29 mm ve 8 MP 12 mm iki kamera bulunuyor. Geniş açı sayesinde oldukça iyi manzara ve bina içi fotoğraflar çekilebiliyor.

Mobil fotoğrafçılığın yerinde durmayacağı artık kesin. Yapılan çalışmalar ve teknolojik gelişmeler sayesinde çok daha fazla özelliğe sahip telefonları göreceğimizden eminiz. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen CES’te de birçok şirket gelişmiş kamera özelliklerine sahip ürünlerini duyurdular. Bu durumda söyleyeceğimiz tek şey kalıyor, bekleyelim ve görelim.

Cevap bırakın