Akıllı telefonlar uyku düzeninizi analiz etmenizi sağlıyor

Akıllı saatlerin uyku takibi özelliği büyük faydalar sağlıyor

0

Stresli geçen günler, uykusuz geceler ve uykunun insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu hakkında farkındalığın artması uyku takibi ve analizini daha da önemli bir hale getiriyor. Uzmanlar, sağlıklı bir hayat için bir insanın günde 7 ila 9 saat arasında uyuması gerektiğini söylüyorlar.   İşte bu noktada son dönemin en çok konuşulan ve en çok ilgi gören teknolojilerinden akıllı saatler devreye giriyor. Akıllı saatler, sahip oldukları gelişmiş özellikler sayesinde geceleri yeterince uyuyup uyumadığınızdan emin olmanızı sağlarken uykunuzun her aşamasını analiz edebilmenize olanak tanıyor. Böylece horlama ve uyku apnesi gibi potansiyel uyku sorunlarının farkında olmanızı sağlıyor.

Akıllı saatlerde bulunan çeşitli uyku takip özellikleri

Uyku takibi, en basit formuyla uyuyup uyumadığınızı ve uykuda ne kadar süre harcadığınızı takip eder ve bu en basit akıllı saatlerde dahi bulunan oldukça yaygın bir özelliktir. Ancak gelişmiş uyku takibi özelliklerine sahip bir akıllı saat uykunuzu şu yönlerden takip eder:

  • Uykuda geçirdiğiniz süre: Akıllı saatiniz uyuyup uyumadığınızı takip eder ve uykuda ne kadar süre geçirdiğinizin kaydını tutar.
  • Uyku kalitesi: Akıllı saatiniz, uykunuzun huzurlu yoksa huzursuz mu olduğunu değerlendirmek için uykunuzdaki her türlü hareketi analiz eder.
  • Uyku aşamaları: Akıllı saatiniz, uykunuzun her aşamasında ne kadar zaman geçirdiğinizin kaydını tutar. Bu bilgileri kullanarak alarmınızı hafif uykuda olma olasılığınızın yüksek olduğu bir zamana ayarlar. Böylece daha kolay uyanabilmenize olanak tanır.
  • Ortam kalitesi: Akıllı saatiniz, uyuduğunuz odadaki ışık ve sıcaklık gibi uyku kalitesini etkileyebilecek etkenleri analiz eder.
  • Sağlıkla ilgili ölçümler: Gün içinde yaptığınız şeyler uykunuzu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Akıllı saatiniz günlük yaşamınızın uykunuzu nasıl etkileyebileceğini analiz etmek için fiziksel kondisyonunuzu, kalp atış hızınızı, yiyecek tüketiminizi ve stres seviyelerinizi izler.

Akıllı saatiniz sizin uykuda olduğunuzu nasıl anlıyor?

Akıllı saatiniz, üzerinde bulunan hareket veya ivmeölçer, kalp atış hızı sensörü gibi özellikleriyle vücut hareketlerinizi, kalp atışı hızınızı ve diğer etkenleri takip ederek uykuda olup olmadığınızı anlar. Yine bu özelliklerle uyku kalitesi ve diğer ölçümleri gerçekleştirir. Akıllı saatlerin uyku takip özellikleri, uyku alışkanlıklarınızdaki düzenleri tanımanıza yardımcı oluyor. Örneğin, saat 22.00’de yatıp 06.00’da uyandığınızda kendinizi enerjik hissederken saat 23.00’de yatıp 07.00’de kendinizi uykulu hissettiğinizi ya da 23 derecede düzgün bir uyku çekerken oda sıcaklığı 26 derece ya da 20 derece olduğunda düzgün uyumadığınızı anlayabilmenizi sağlıyor. Hatta bu analizleri kullanarak içtiğiniz kahve miktarının uykunuzu ne kadar etkilediğini dahi anlayabiliyorsunuz.

Cevap bırakın