Akıllı telefonlar güvenlik engeline takılıyor

0

Businessman checks the financial analysis

CES 2016 kapsamında yapılan bir araştırma, yükselen güvenlik endişeleri ve akıllı telefon taleplerindeki düşüşün tüketici teknolojisi pazarının büyümesini engellediğini ortaya koyuyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 28 ülkede, 28 bin tüketicinin online şekilde hayata geçirilen araştırmaya katılanların yüzde 47’sinin akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, akıllı ev cihaz ve uygulamaları ile benzeri IoT (Internet of Things) cihaz ya da servislerini satın almada en önemli bariyerini güvenlik endişesi ve kişisel bilgilerin gizliliği oluşturuyor.

Bu yıl içinde IoT cihazı almayı planlayanların yüzde 69’u ise bu ürünlerin hack’lenebileceğini, bunun da veri çalınması ve ürünlerde bozulma ile sonuçlanabileceğini bildiğini söylüyor. Endişenin bir hayli yüksek olduğu görülüyor.

Araştırma, aynı zamanda geleneksel teknoloji cihazlarına talebin de ağır bir ilerleme içinde olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin; akıllı telefon almayı düşünenlerin oranı geçtiğimiz yıla oranla 6 puan gerileyerek yüzde 48 seviyesinde kalıyor. Yeni bir TV ya da tablet almayı planlayanların oranı ise geçen yıla göre 8 puan düşerek yüzde 30 olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı saatler 2015'in gözdesi olacak

Öte yandan önümüzdeki yıl akıllı saat almayı planlayanların oranı geçtiğimiz yıla oranla sadece 1 puan artış göstererek yüzde 13 seviyesinde kalacağı belirtiliyor. Giyilebilir fitness araçları ve sağlık cihazları, akıllı termostatlar ve bağlantılı ev güvenlik kameralarını kapsayan çeşitlilikteki cihazlardan birini almayı planlayanların oranı ise geçtiğimiz yılla aynı seviyede, yüzde 9 olarak karşımıza çıkıyor.

Dolayısıyla önümüzdeki yıl akıllı saat satışlarının üreticileri ve perakendecileri zorlayacağı öngörülüyor; çünkü araştırmaya göre, ürünler tüketicilerin pil ömrü, kullanım kolaylığı ve tasarım beklentilerini karşılamakta yeterli performans gösteremiyor.

Araştırmaya https://www.accenture.com/us-en/insight-ignite-growth-consumer-technology linkinden ulaşılabilir.

Cevap bırakın