Akıllı telefonla makro çekimin ipuçları

0

Akıllı telefonlar hepimizi profesyonel kaliteye yakın fotoğraflar çekebilen fotoğrafçılara dönüştürdü. Ancak bu zeki cihazlar daha çok porte, manzara, ortam fotoğrafları çekiminde başarılı olurken çok yakın çekimlerde, yani makro çekimde özel bir ilgiye ihtiyaç duyuyor. Peki akıllı telefonlarla makro çekim yapmak için bilmemiz gerekenler nedir?

Bir doğa gezisine çıktığınızı ve çok etkileyici, çok nadir çiçekler gördüğünüzü, hatta bu çiçeklerin üzerinde arıların, böceklerin dolaştığını gördünüz ve fotoğraflarını çekmek istiyorsunuz diyelim… Selfie çekerken, arkadaşlarınızla gezip tozarken anılarınızı telefonlarla fotoğraflamanız kolay olsa da çiçek, böcek veya yakın çekimde fotoğraflamak istediğiniz nesneler için makro çekim yapmak hiç kolay değil.

Makro lens çok önemli

Akıllı telefonunuzla başarılı bir makro fotoğraf çekebilmek için öncelikle bir makro lens almanızı tavsiye ederiz. Bu harici lensi telefonunuzun kamerası üzerine taktığınızda, makro çekimler yapabilecek profesyonel fotoğraf makinesine yakın bir cihaza sahip olacaksınız. 

İkinci aşamada ise, makro çekim yapmaya uygun bir fotoğraf/kamera uygulamasına ihtiyacınız olacak. Uygulama marketlerinde bu konuda başarılı kamera uygulamaları bulunuyor.

RAW format

Çekim modunuzu, otomatikten manuel çekime ayarlamanız da faydalı olacaktır. Böylece fotoğrafta istediğiniz noktaya, istediğiniz kadar odaklama yapmanız mümkün olacak. Ayrıca, fotoğrafı RAW formatında da çekmenize izin veren bir uygulama kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece daha sonra fotoğrafın üzerinde oynamanız çok daha kolaylaşacak.

Makro çekim yaparken, elinizdeki en ufak titreme bile fotoğrafın bulanıklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle bir tripod kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca titremenin etkisini azaltmak için 1/125 çekim hızıyla çekim yapmanızı tavsiye ederiz.

Işıksız fotoğraf olmaz

Fotoğrafını çektiğiniz nesnenin, ışığı çok iyi alması da çok önemli. Nesne küçüldükçe, üzerine ve etrafına düşen ışığın etkisi de azalacaktır. Bu da fotoğrafta gürültü oluşmasına neden olur. O nedenle, yanınızda makro çekime uygun fotoğraf ışıkları bulundurmanız fotoğrafın başarılı olma şansını artırır. 

Tüm bu tavsiyelerden sonra ise geriye kalan tek detay, sabır… Doğru pozu yakalamak, doğru böceği bulmak, doğru çiçeği bulmak ve o nesnenin üzerinde belki de onlarca dakika hazırlık yapmak, yüzlerce kez pozlama yapmak, tekrar tekrar fotoğraf çekmek zorunda kalabilirsiniz. Fakat sonunda çok etkileyici bir makro fotoğrafınız olacak.

Cevap bırakın