Akıllı telefon satışlarında iPhone 12 etkisi

0

2020 yılı özellikle elektronik pazarı ve tedariki konusunda zor zamanlardan geçti. Geçen yıl başlayan ve ardından bu yıla da yansıyan ‘çip tedarik’ sorunu 2022 yılına da sarkabileceği söylenirken akıllı telefon pazarı için yeni bir rapor yayımlandı. Bu rapor DigiTimes tarafından yayımlandı ve bu noktada pazarda iPhone 12 etkisi hissediliyor.

iPhone 12 etkisi pazarda etkili oldu

2021 yılının ilk çeyreğinde 60 milyondan fazla iPhone sevkiyatı yapacağı söyleniyor. Apple  tahminlere göre bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artış ile çeyreği kapatacak. Buna göre de 150 milyon sevkiyat ile 31 Mart 2021’de sona eren altı aylık bir dönem için büyük olasılıkla en iyi satıcı ünvanına ulaşacak.

iPhone 12 Mini DxOMark

Önceki rakamlara göre de Apple liderlik koltuğunda oturuyordu ve onu ikinci sırada Samsung takip ediyor. Söylenenlere göre Apple iPhone 12 serisi sayesinde Samsung’u küresel pazarda geçmeyi başardı. Her ne kadar iPhone 12 serisinin çıkışı ertelense de bu Apple’ın hanesine artı olarak yazıldı zira yıl sonuna kadar insanlar yeni iPhone serisi çıkana kadar iPhone 11 modellerinden ya da iPhone SE gibi bir önceki jenerasyon telefonları satın almaya devam etti.

Hatta iPhone 12, Apple’ın bugüne kadar ki en başarılı cihazı oldu da denebilir. Bunun nedeni 2020 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 30 gibi rekor bir pazar payına sahip oldu.

Apple’ın en çok satan iki modeli ise iPhone 12 ve iPhone 12 Pro oldu.

Cevap bırakın