Akıllı Telefon Doğru Şekilde Nasıl Temizlenir?

      Akıllı telefonları her gün saatlerce kullanıyoruz. Günün uyanık olduğumuz neredeyse her saatinde elde olan bu cihazlar, mikroplar için de bir yuva haline gelebiliyor. Bu haftaki ”  Akıllı Telefon Doğru Şekilde Nasıl Temizlenir? ” başlıklı yazımda, akıllı telefonları ya da diğer cihazları doğru şekilde temizlemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Temizlemeden Önce

      Günümüzde yaşanan salgın nedeniyle, sert yüzeylerdeki mikropları temizlemek için akıllı telefon üreticileri; yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Lysol / Clorox dezenfekten mendil ile cihazların dış yüzeylerinin temizlenmesinin iyi sonuç verdiğini açıkladılar.

      İlgili firmalar aynı zamanda cihaz temizliğinde çamaşır suyunun kullanılmaması gerektiğini, cihazın açıklıklarından nem girmesinin önlenmesi gerektiği ve cihazların asla temizlik malzemelerine daldırılmaması gerektiğini de ifade ediyorlar.

      Cihazı temizlemeden önce tüm kablolarını çıkartılıp kapatılması gerekiyor. Cihaz üzerindeki küçük lekeleri çıkartmak için; yumuşak, hafif nemli, tüy bırakmayan bir bez kullanılmalı. Cihazın kenarında küçük malzemeler kaldığında ılık sabunlu su ile yıkanmış bir bezi temizlik için kullanabilir. Temizlik esnasında basınçlı havadan kaçınılmalı ve cihaz temizlenirken koruyucu kılıfından da çıkartılmalıdır.

Telefon Nasıl Temizlenmeli?

      Telefonu temizlerken temiz bir havlu ya da bez kullanılabilir. Telefonun hoparlör ızgarası ve bağlantı noktalarındaki tüy, kir ve diğer küçük parçalar için kürdan kullanılabilir.

      Cihazları temizlerken yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya dezenfekte edilmiş mendil kullanılabilir. Telefon temizlenirken kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Cihaz temizlenirken; yumuşak, tüy bırakmayan ve hafif nemli bir bez kullanılabilir.  Gerekirse ispirtoya batırılmış bir pamuklu küçük çubuk da değerlendirilebilir.

UV-C Light Kullanma

      UV-C ışıkları, mikropların DNA yapısını parçalayarak, işlevlerini yerine getirmesine engel olup, çoğalmalarını önler. Antiseptik olarak kabul edilebilecek olan UV-C ışıkları, antibiyotiklere direnç gösteren ” süper böcekleri ” nötralize etmede de etkilidir.

      Günümüzde gerek telefonları ve gerekse de tablet gibi daha büyük elektronik cihazları UV-C aydınlatma ile temizleyebilen cihazlar üretilmektedir. UV-C cihazları akıllı telefon ya da tabletlerin üzerindeki fiziksel kiri temizlemezler. UV-C ışığı cihazlardaki görülemeyen boyuttaki tehlikeli şeyleri temizler. Bu tür cihazların günümüzdeki virüslere karşı da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. UV-C ışığı kullanan bu tür cihazlar daha güçlü bakterilerin öldürülmesinde de test ediliyor.

      Akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar devamlı kullanıldıkları için el yağları, kir ve mikroplar ile devamlı iletişim halindeler. Bu cihazların temizlenmesi, sizi ve çevrenizdekileri kuruduğu gibi aynı zamanda cihazında da korunmasını sağlar.

      Eski akıllı telefonları yeniden kullanmanın akıllı yolları konusundaki yazımı okumak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul   Instagram takip için Teknokafe

Cevap bırakın