Akıllı telefon bataryasını koruma yolları

0

Akıllı telefonlarımız lityum iyon bazlı bataryalar kullandığı için siz cihazınızı şarj ettikçe pilin toplam kapasitesi yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. Peki, telefonumuzun bataryası korumak ve daha uzun süre yüksek kapasite ile kullanmak için ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle batarya şarj döngüsünü bilmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Bir telefonun bataryasını yüzde 0’dan yüzde 100 seviyesine şarj etmek tam döngü anlamına geliyor. Eğer yüzde 50 bataryayı yüzde 100’e şarj ederseniz bu yarım döngüdür. Bu işlemi iki kez tekrarladığınızda ise tam döngü sağlanmış olur.

Bu bilgi ne işimize yarayacak?

Batarya üreticileri şu an üretilen telefon bataryalarında yüzde 20’lik kapasite kaybı için ortalama 400 tam şarj döngüsü gerektiğini ifade ediyor. Yani siz telefonunuzu her gün şarja takıyorsanız ve her gün yüzde 0 olana kadar bekliyorsanız 1.5 yıldan daha az bir sürede telefonunuz yüzde 20’lik batarya kaybı yaşayacak.

Bunu engellemek için telefon kullanım ve telefon şarj alışkanlıklarınızı düzenlemeniz şart. Şarj döngülerinizi uzatarak ve kendinize batarya hedefleri koyarak bu süreyi kolaylıkla uzatabilirsiniz. Bu yapabilmeniz için de batarya sağlığı uygulamaları devreye giriyor.

AccuBattery

Android kullanıcıları arasında en popüler olan batarya uygulamalarından birisi uzun zamandır AccuBattery olarak öne çıkıyor. Cihazınız şarj olurken gerçek zamanlı batarya durumu izleme, gerçek pil kapasitesini mAh cinsinden ölçme gibi işlevsel özellikler sunan uygulama, telefonunuzu aşırı şarj etmemeniz için de bir şarj alarmına da sahip.

Kaspersky Battery Life: Saver & Booster

Batarya sağlığını izleme ile birlikte batarya ömrünü koruma ve uzatma odaklı Kaspersky Battery Life: Saver & Booster bunu verimli bellek yönetimi sayesinde başarıyor. Bu özelliği kapatmak veya bazı uygulamaları beyaz listeye alarak arka planda çalışan uygulamaları dert etmekten kurtuluyorsunuz.

Battery Doctor – Battery Life Saver & Battery Cooler

Battery Doctor da bir diğer beğenilen batarya uygulaması. Sadece batarya sağlığı izleme verisi sunmakla kalmayan uygulama, istatistikleri kontrol ederken telefonunuzu soğuttuğunu da iddia ediyor. Arka plandaki uygulamaları temizleme ile senkronizasyon özelliklerini beklemeye alma gibi özellikleri ile uygulama, telefon şarjınızın daha verimli olmasına ve cihazınızın ısınmamasına yardımcı oluyor. Uygulama ücretsiz ancak reklam içeriyor.

Android akıllı telefonunuzun batarya sağlığını korumak için birkaç konuya da ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor:

Telefonunuzu kullanmazken veri trafiğini kapatın.
Kullanmadığınız uygulamaları temizleyin.
Şarj olurken telefonunuzu kullanmayın.
Üretici onaylı aksesuar ve şarj aksesuarları kullanın.
Aşırı şarj etmeyin.

Cevap bırakın