Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiAkıllı Telefon Alma Rehberi

  Akıllı Telefon Alma Rehberi

  Akıllı telefonlar uzun zamandır hayatımızda ve akıllı telefonlar her geçen gün daha da pahalılaşıyor. Akıllı telefonlardan çok daha ucuza bir televizyon alıp bunu en az 5 yıl kullanabiliyorken telefonlarımızı her çıkan modelle değiştirme hissiyatının nasıl bir travma olduğunu dilerseniz psikologlara bırakalım ve biz bildiğimiz konuya geri dönelim.

  Akıllı telefonlar her geçen gün pahalılanıyor dedik ama bununla birlikte özellikleri de artıyor. Çoğu kişi akıllı telefonundan sosyal medyaya girip bir iki şeker patlatıyor ve günün sonunda şarjsız kalmamak içinde bin bir zahmete giriyor. iPhone sahibi olup hayatında hiç telefonunu tam ekran parlaklığında hiç görmemiş insanlar tanıyorum ben.

  x4fun8b6a1ntwrvfmjpm

  Peki, akıllı telefon alırken nelere dikkat etmek lazım?

  Öncelikle akıllı telefon alırken ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Bunu yapmaz ve sadece fiyata önem verirseniz birkaç ay içinde seçiminizden pişman olacak ve sürekli gözü dışarıda birine döneceksiniz! Akıllı telefon almadan önce hangi ekran boyutuna sahip bir ürün istediğinizi belirleyin. 2010 yılından piyasaya sunulan 4 inç boyutunda ki ilk nesil Samsung Galaxy S, o dönemde birçok kişiye büyük gelmiş ve büyük ekranlı telefonların oldukça kullanışlı olabileceğini ispatlamıştı. O dönemden sonra telefonların ekranlarının her yıl düzenli olarak arttığına şahit olduk.

  iphone-4-vs-galaxy-s

  Halihazırda piyasada satılan akıllı telefonların ekranlarının minimum 5 inç olduğunu görüyoruz. 4,7 ve 5,5 inç arası ekran boyutuna sahip telefonlar akıllı telefon pazarının %80’ni oluşturuyor. Bu seçimi yaptıktan sonra bir diğer önemli kriter ise kesinlikle fiyat.

  6 ayda bir telefon değiştirme gibi bir planınız yoksa fiyat konusunda bir miktar esnek olmanızı öneriyoruz. 1000 TL limitiniz varsa bunu 1200 TL’lere kadar çıkartın ki seçim yelpazeniz genişlesin.

  Fiyat konusu tamamen sizin ne kazandığınıza, çevresel ve ailesel faktörlere, iş durumunuza, beklentilerinize ve birikimlerinizi nasıl değerlendirdiğinize bağlı bir durum. Bundan dolayı akıllı telefon seçiminizde fiyatın oldukça öne çıkacan bir kriter olduğunu hatırlatalım.

  Fiyatı  belirledikten sonra; en önemli soru geliyor. Windows Phone mu? iOS mu? yoksa Android mi?

  iOS-Android-ve-Windows-Phone-Logoları

  Bu sorunun cevabı aslında telefonunuzun hangisi olacağını yarı yarıya gösterecek. Windows Phone gerçekten çok akıcı bir arayüze sahip fakat marketi; evet, marketi bir çöl havasında. Tüm dünyanın severek kullandığı sosyal platform Instagram bile halen Beta seviyesinde Windows Markette yer alıyor. Düzgün bir video oynatıcıya ve altyazı desteğine sahip olmayan Windows Phone işletim sistemi kullanıcıların ve bizlerin bu platforma uzak durmasını sebep oluyor.

  iOS tarafındaysa zaten fazla bir seçenek bulunmuyor. Ya iPhone 6, iPhone 6 Plus ya da iPhone 5S alacaksınız. Android tarafındaysa işler biraz karışık.

  rs_560x415-140909102445-1024.iphone-6.cm.9914

  Bu yıla kadar her üretici “amiral gemisi” denilen telefonlara önem verirken son dönemde üreticilerin orta segment telefonlar içinde büyük bir mesai harcadığını ve bu ürünlere de yazılım güncellemesi vermek için yine yoğun bir çaba içinde olduğuna şahit olmaktayız.

  Android ekosisteminin en büyük oyuncuları, HTC, LG, Samsung ve Sony yaptığı ürünlerle ve yazılımlarla birbirlerinden farklılaşma ve en iyiyi kullanıcılarına sunma çabası içindeler. Bu bağlamda firmalar amiral gemilerinde olan birçok özelliği orta segment ürünlerinde de kullanıcılara sunmaya başladılar.

  Xperia Z3’te bulunan hemen hemen tüm “yazılımsal” özellikler uygun fiyatlı Xperia E4g’de de bulunuyor. LG G3’te bulunan özellikler yine uygun fiyatlı G3 Beat ile kullanıcılara sunuldu. HTC’de One M9’da bulunan Zoe, Sense, BlinkFeed gibi tüm yazılım özelliklerini orta segment telefonlarında kullanıcılara sunmakta. Samsung zaten uzun süredir hem kamera hem de diğer servislerini tüm telefonlarında kullanıcılarına sunmaktaydı.

  Eskiden kullanıcılar ödedikleri para kadar özellik alabilirken artık orta segment (900 TL ile 1600 TL arası) telefonlarda kullanıcılar efsane IMX214 kamera sensörlerine, 8 çekirdekli 64 bit işlemcilere sahip olabiliyorlar. Amiral gemisi takıntınız yoksa artık orta segment bir telefon almaktan korkmanıza gerek yok!

  Bu noktada size bazı telefon önerilerimiz olması gerekiyorsa farklı markalardan birkaç telefon modeli önerelim.

  Huawei Ascend G7; kamera donanımı, fiyatı, 5,5 inç IPS ekranı ve 3000 mAh pil gücü ile öne çıkan bu ürünü mutlaka değerlendirmelisiniz.

  ascend-g7

  Lenovo tarafında ise Vibe X2 ve Vibe Z2 hem kamera hem de tasarım anlamında kullanıcısını tercih eden ürünler olarak göze çarpıyor.

  LG G4 geçtiğimiz gün ülkemizde satışa sunuldu ama ona o kadar para vermek istemiyorsanız size rahatlıkla LG G3’ü öneririz. 2K ekranı, 4 çekirdekli 2,5 GHz hızında çalışan Snapdragon 801AC işlemcisi ve Lazer Odaklı kamerası ile LG G3 halen birçok kişinin tüm ihtiyacını karşılayacaktır.

  Telefon_3868996

  Sony tarafındaysa 1 GB Ram ve 8 GB hafızaya takılı kalmak istemiyorsanız tek seçenek Xperia Z3 Compact olarak görülüyor.

  Samsung tarafında ise işler biraz karışık. Dünyanın en çok telefon satan firması ünvanını uzun zamandır elinden düşürmeyen Güney Koreli firmanın bu segmentte çok fazla alternatifi bulunuyor. Yeni nesi Galaxy E7 ve A5 fiyat konusunda sizi üzmeyecek ürünler olarak göze çarpıyor. Galaxy Note 3 ise, LG G3 gibi kullanıcıların tüm isteklerini halen karşılayan ürünler.

  4eccfeceb4297d117553f346dd6716088259c821

  Yerli markaları ve Operatör destekli ürünleri de değerlendirebilirsiniz ama listeyi uzatıp kafanızı daha fazla karıştırmaya gerek olmadığını düşünüyoruz.

  Bu yıl pazara sunulan Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, LG G4, HTC One M9 ve geçtiğimiz yıl satışa başlayan iPhone 6 ile iPhone 6 Plus bu yılın amiral gemisi modelleri ve fiyatları açıkçasını söylemek gerekirse birçok kişi için alınabilirlikten oldukça uzak. Sizde yeni bir telefon almak istiyorsanız belirttiğimiz kriterlere dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz. Önceliklerinizi ve marka güvenilirliklerini bir kenara koyduktan sonra paranızı cebinize koyup seçiminizi yapın ve telefonlarınızı en az 2 yıl boyunca kullanın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN