Akıllı telefon alırken pil performansı nasıl değerlendirilir?

0

Akıllı telefonlar hayatımızın en önemli parçası konumuna geldi. Gün içinde hem işimizi hem de sosyal medyamızı akıllı telefonlar ile yönetiyoruz. Artan ekran boyutları ve değişen ekran formatları sayesinde tablet kullanımı ciddi anlamda azaldı hatta bitme noktasına geldi. Bir akıllı telefon alırken en önemli alım kriteri ise pil performansı. Peki teknik özelliklerde yazan mAh (miliamper) değeri tek başına yeterli mi?

Mağazalarımızdan ve MediaMarkt.com.tr internet sitemizden telefon alan birçok müşterinin akıllı telefonların pil performansını pillerinin mAh (miliamper) değerine göre karşılaştırdığını görüyoruz. Bu temel anlamda yanlış sayılmaz; zira yüksek mAh gücü daha iyi pil performansı anlamına gelebilir ama bu noktada tek kriter bu değil. 

Ekran büyüklüğü ve çözünürlüğü

Öncelikle bir telefonun piline en negatif ve pozitif yönde katkıda bulunan ilk donanım ekran oluyor. Ekran boyutu arttıkça telefonların pil kapasiteleri de bundan etkileniyor. Çözünürlük ise ekran içinde bulunan piksel sayısı demek oluyor. Piksel sayısı ne kadar büyükse bu da telefona ekstradan pil kullanımı olarak geri dönüyor. Evet herkes yüksek çözünürlük istiyor ama bunun da telefonun piline ekstradan bir yük binmesi anlamına geliyor.

Bununla birlikte ekranın hangi ekran yapısında olduğu da önemli. Siyah renkleri tamamen kapatabilen ve sıfır enerji tüketen AMOLED ekranların klasik IPS LCD ekranlara göre avantajı oldukça fazla.

İşlemci üretim süreci

Bir işlemcinin üretim süreci pili en çok etkileyen kriterlerden birisi. Bu birçok kullanıcı tarafından pek de dikkate alınmayan bir konu. Oysaki bu kriter telefonunuzun hem genel performansı hem de pil performansı için en önemli detaylardan birisi. İşlemcilerin içinde bulunan transistörlerin yüksekliğini gösteren 10 nanometre ya da 7 nanometre adı verilen bu ölçüler işlemcinin enerji verimliliğinin de en büyük göstergesi. Buradaki rakam düştükçe enerji verimliliği artar ve bu da size ekstradan pil kazanımı olarak geri gelir.

Hızlı şarj desteği

Üreticiler pillerin mAh değerlerini arttıramıyorlar. Bundan dolayı da hızlı şarjlar kullanılıyor. Bu noktada zirvede OPPO ve hemen ardından da Huawei geliyor. OPPO‘nun ülkemizde satışa sunduğu OPPO RX17 Pro modeli 3.700 mAh pili sadece 35 dakikada %100 şarj edebiliyordu. Bu noktada telefon alırken hızlı şarj desteğinin olup olmadığına da mutlaka dikkat edin.

İşletim sisteminin güncellenmesi

Android ekosisteminde güncelleme büyük bir sorun ve bu sorundan dolayı da birçok kullanıcı ciddi anlamda sorun yaşıyor. Biz MediaMarkt olarak kullanıcılara güncelleme konusuna fazla takılmamalarını öneriyoruz. Zira her güncelleme telefonu daha iyi bir noktaya taşımıyor. Güncelleme yaptıktan sonra telefonunun performansından memnun olmayan kullanıcı sayısı da bir hayli fazla.

Üreticiler güncellemeler ile telefonların pil performanslarını sürekli olarak arttırmaya çalışıyorlar ve bundan dolayı da güncelleme pil performansını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen en önemli kriterlerden birisi. Belkide verilen her güncellemeyi hemen yüklemek yerine biraz beklemek gerekiyor.

Akıllı telefon alırken pil tarafında bu kriterleri göz önünde bulundurmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Bir telefonun sadece mAh değeri büyük diye yüksek pil performansı beklemek pekte doğru bir şey değil. Tüm bu detayları bir araya getirin ve buna göre tercihte bulunun…

Cevap bırakın