Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültür“Akıllı Saha” ile halı sahanın hakkını vereceksiniz!

  “Akıllı Saha” ile halı sahanın hakkını vereceksiniz!

  Akillisaha.comImajGorseliMalum Türkiye’de futbol 7’den 70’e herkesin konuştuğu, izlediği ve hakkında yorum yaptığı en önemli gündemlerin başında gelir. Her ne kadar son birkaç yılda malum olaylardan dolayı futbola ilgi bir dönem azalmış olsa da, özellikle bu yıl Süper Lig’in zirvesinde kızışan şampiyonluk rekabeti futbolun güzelliklerini yeniden hayatımıza getirdi. Beşiktaş ve Fenerbahçe arasındaki şampiyonluk mücadelesi birkaç haftaya netleşecek ama gerçek anlamda futbolla yatıp futbolla kalkacağımız günler Haziran ayı itibariyle başlayacak. Hepimizin merakla beklediği Euro 2016 ile adeta tüm dünyadaki futbol severler güzel oyuna doyacaklar. Bu yılki şampiyonaya futbolun süper starları, jeneriklik goller, hakem hataları vesaire damgasını yine vuracaktır ama içinde futbol ateşi hiç sönmemiş teknoloji tutkunları için teknolojik yeniliklerin özellikle de veri analizinin futbola katkıları bir diğer merak edilen konu olacak. Son Dünya Kupası’nı kazanan Alman Milli Takımının başarısının temelinde SAP Teknolojisi ve onun getirdiği anlık veri analizi yatıyordu, hatırlayın. Futbolda anlık verileri izlemek, oyun içerisinde strateji geliştirmekten futbolcuların performanslarını arttırmaya yönelik hamlelere kadar bu dünyaya birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Bu etkileşim giderek futbol dünyasının aktörlerince daha net anlaşılıyorken, bu konu büyük teknoloji şirketleri kadar girişimcilerin de gözdesi. Ekim 2015’ten beri Türkiye pazarında amatör olarak futbolla ilgilenen kesime hizmet veren akillisaha.com hareketli kameralar ve akıllı toplar ile birlikte sahadaki oyuncuları ve oyunu analiz ediyor. Şu an için amatör olarak halı sahada top koşturanların derdine derman olan girişimin eklenecek bir takım yeni özelliklerle profesyonel liglerde kullanılması Türk futboluna fazlasıyla değer katacaktır. Ben de bu haftaki yazımda bu başarılı girişimin hikayesini Logaritma Bilişim Kurucu Ortağı Ahmet Faruk Yamankaradeniz ile konuştum.

  Öncelikle akıllı saha fikri nasıl ortaya çıktı? Ve nasıl bir ihtiyaca cevap veriyor, anlatır mısınız?
  Aslında akillisaha.com projesi iki arkadaşın bir iddiası sonucunda ortaya çıktı diyebiliriz. Logaritma Bilişim’in şu an Ar-Ge sorumlusu Bekir Güller ile ilk olarak 2013 yılında başka bir proje için bir araya geldik. Logaritma Bilişim’i kurduktan sonra yazılım tarafında bize çok katkısı oldu. Logaritma Bilişim olarak elimizdeki ilk projemizden sonra Bekir Bey ile konuşup bir iddiaya girdik. Kendisi bir kamera yazılımı yapacağını ve bu kameranın topu takip edeceğini söyledi. Önceleri bu işi nasıl yapacağını merak ettiğim için inanmadım. Bekir bilgisini ben de girişim sermayesini ortaya koyarak projeye başladık. Bir yılın sonunda akillisaha.com projesi faaliyete geçti. Böylece iddiayı Bekir kazanmış oldu. Bugüne kadar maçlar ya el kameralarıyla çekiliyordu ya da halı sahalar kendileri kamera alıp maçları çekiyorlardı ve CD’ye kaydedip müşterilere veriyorlardı. Oyuncularda kendi bilgisayarlarında maçlarını izleyebiliyorlardı. Bizim sistemimizin en büyük avantajı oyuncuların oynadıkları maçları sadece bilgisayarlardan izlemeleri değil, bütün akıllı cihazlardan izleyebilmeleri ve bu maçlarını sosyal medyadan paylaşabilmeleri.

  Uygulamada kullandığınız teknolojiler neler?
  Akıllı sahalarda kurduğumuz sistem bir adet hareketli kamera, modem ve sigorta gibi elektriksel aksamdan oluşuyor. Hareketli kameralarımızın oyunlardaki maksimum veriyi alabilmesi için ise her halı sahaya 4 adet şarj edilebilir akıllı topu da teslim ediyoruz. Bu akıllı toplar hareketli kameramız ile aynı yazılım ara yüzüne sahip. Böylece maç sırasında top ile hareketli kamera arasında bir sinyal oluşturuyoruz.
  LogaritmaBilisim_GenelMuduruAhmetFarukYamankaradeniz
  Sistem ne gibi datalar topluyor? Ve nihayetinde kullanıcılara sunduğu analizler neler?
  Akıllı sahalarda yeni geliştirdiğimiz hareketli kameralar ve akıllı toplar ile birlikte oyundaki oyuncu ve oyun analizlerini gerçekleştirebiliyoruz. Topun sahada bölgesel oynanma yüzdesi, sıcaklık haritası, çekilen şutun hızı vb. gibi çeşitli analizleri sağlayabiliyoruz. Bunu yanında maçın topla oynama olasılığı yüksek olan pozisyonlardan oluşan bir özet görüntüsü de otomatik olarak yazılım tarafından çıkartılıyor. Yaklaşık 24 saat içinde www.akillisaha.com adresine eklenen videoları sosyal medya hesaplarında paylaşmak da çok kolay.

  Şu ana kadar kaç sahayla anlaşıldı? Ve akillisaha.com üzerinden kaç maç yayınlandı?
  İstanbul başta olmak üzere, Ankara ve İzmir de de toplamda 40 halı saha ile anlaşıldı. Bu gün itibariyle akillisaha.com üzerinden ortalama 8 bin 500 adet maç yayınlandı ve bu maçlar ortalama 450 bin kez izlendi.

  Sistemin kişiselleştirilmesi ve daha derinlemesine analizler yapılması süreci ne zaman gerçekleşir? Böyle bir dönüşüm için teknolojik olarak yazılım ve donanım anlamında ne gibi eklentilere ihtiyaç var?
  Akillisaha.com projesine ilk başladığımızda sahalara sabit iki kamera ile hizmet veriyorduk. Ancak potansiyelimizi fark ettiğimizde kısa bir sürede bu kameraların yerini hareketli tek bir kamera ve akıllı toplar aldı. Kişi özelinde analiz sağlayacak akıllı kol bandı projemizin Ar-Ge çalışmaları devam ediyor. Yakın bir tarihte bu kol bantlarıyla kişi kendi özelinde analizleri maç sonrasında ulaşabilecek. Bu analizlerin içinde koştuğu mesafe ve maç sırasında hangi pozisyonda daha çok görev aldığı gibi otomatik sonuçlar sisteme yüklenebilecek.
  Akillisaha (1)
  Sistemin profesyonel liglerde uygulanması gibi bir planınız var mı? Şu ana kadar böyle bir talep geldi mi?
  Sistem şu anda profesyonel liglerde uygulamak için çok yeni. Daha geliştireceğimiz birçok özellik var. Halı sahalarda şimdiye kadar olumsuz bir sonuçla karşılaşmadık. Ancak projenin biraz daha olgunlaşmasına ihtiyacımız var. Sistemi görüp ilgi duyan bazı amatör kulüplerden teklif geldi ancak kullanım amaçlarına göre bu konuda projemizi şekillendiriyoruz. Sistem şu anda bir alanda sadece tek bir toptan gelen sinyali dikkate alıyor. Kulüplerde antrenman sırasında birden fazla top olduğu zaman sistemin bunu analiz etmesi şu an için daha komplike bir hale gelebiliyor.

  Kullanıcılarınız sistemle ilgili tepkileri ve beklentileri neler?
  Bu projenin ilk kurulduğu halı sahalarda kullanıcılar oldukça ilgiyle ve merakla karşıladı. Çoğu bunun bir insan özelinde çeşitli video programları tarafından kırpılıp montaj yaptığını zannediyordu. Ancak bugün çoğu kullanıcı bu projenin bir yazılım sayesinde olduğunu öğrendi. Genel olarak bu tarz analiz veya kayıtlar kişiye kendini daha özel hissettiriyor. Keyfine oynadığınız bir saatlik maç sonrasında haftalarca konuşacağınız ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabileceğiniz bir etkinlik haline geliyor.
  Kullanıcıların beklentileri daha çok kişisel bazda analizin ne zaman yapılacağını sormaları yönde. Bizim de şu an için önem verdiğimiz tek konu kişisel akıllı kol bantları. Üzerinde çalıştığımız bu projemizde genelden ziyade daha çok özel bir analiz sağlamış olacağız.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN