Akıllı saatlerin kan şekeri ölçebileceği söyleniyor

0

Kısa bir süre önce Apple Watch ve bazı akıllı saatlerin koronavirüsü önceden tespit edebildiği ortaya çıkmıştı. Bunun ardından şimdi de Apple Watch ve Samsung’un Galaxy Watch akıllı saat serisi için ‘kan şekeri’ ölçebileceği iddia edildi. Akıllı saatler kan şekeri ölçebilir mi?

Akıllı saatler kan şekeri ölçebilir iddiaları doğru olabilir mi?

Apple’ın ve Samsung’un yeni akıllı saat serisi olacak cihazlarda kan şekerinin ölçülebileceği söyleniyor. Apple’ın Watch Series 7 ile Samsung’un da Galaxy Watch 3 için bu özelliği getirebilme ihtimali var gibi duruyor. Milyonlarca kişinin muzdarip olduğu diyabet, aktif olarak kontrol edilmesi gereken bir hastalık.

Haliyle sürekli kan değerlerine bakmak/baktırmak zorunda olan milyonlarca kişi bulunuyor. Bu zorlu süreci teknoloji sayesinde akıllı saatlere taşınması fikri oldukça iyi görünüyor ancak şimdilik bunun geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Uzun bir süredir sağlık alanında faaliyet gösteren akıllı saatlerin yeni işe yarar özellikler kazanması gerekiyor. İşte talep edilen bir özellik olan kan şekeri ölçme ise bu yıl tanıtılması beklenen Apple’ın ve Samsung’un akıllı saatlerinde karşımıza çıkacak deniyor.

Apple’dan önce Samsung’un Galaxy Watch 3 modelini ‘Raman Spectroscopy’ tekniğiyle birlikte tanıtacağı söyleniyor ve bu cihazın da kan şekeri ölçebileceği belirtiliyor. Bu özelliğin gelmesi hemen kullanılacağı anlamına gelmiyor. Zira cihazların satılacağı ülkelerden izin alınması gerekiyor ve bu sürecin çok da hızlı işlemediği biliniyor.

akilli-saatler-kan-sekeri-olcebilir-00

Apple ve Samsung cihazlarının yanı sıra ardımızda bıraktığımız CES 2021’de Quantum Operation imzalı bir akıllı saat taşıdığı özel sensörler sayesinde kan şekerini sürekli ölçebiliyor. 20 saniye içinde sonuç verebilen bu cihaz tanıtıldığında da büyük ilgi çekmişti.

Cevap bırakın