Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımAkıllı saatler 2015’in gözdesi olacak

  Akıllı saatler 2015’in gözdesi olacak

  Teknoloji dünyasının yeni gözbebeği akıllı saatler, kendine özel, Android Wear gibi platformlar ve uygulamalar sayesinde hızla daha maharetli oluyor.

  Akıllı saatler 2015'in gözdesi olacak
  İsminin önüne ‘akıllı’ ibaresi eklenen cihaz çeşidinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu ibareyi hak etmek için cihazlar, kendilerine özel işletim sistemleri, uygulamalar ve işlevler sunuyor. Son zamanların en popüler cihazları ise ilk olarak giyilebilir olmalarıyla dikkat çekiyor. Bunların en sevileni ise akıllı saatler.

  Giyilebilir cihazların öncüsü bileklikler oldu
  Son birkaç yılda hayatımıza giren akıllı bilekliklerin telefonlarla uyumluluğu, fitness ve sağlık takibi amacıyla kullanılabilmesi, hızla yaygınlaşmasını sağladı. Akıllı saatler ise bu işi bir adım öteye taşıdılar ve telefon görüşmesi yapmak, sosyal medya iletilerini bileğimize taşımak başta olmak üzere birçok alanda kolaylık sağlamaya başladılar. İşin içine birçok mobil cihaz üreticisinin girmesi de ürünlerin çeşitlenerek herkese hitap edebilecek farklı çözümlerin ortaya çıkmasını sağladı.

  Bu yıl, ikinci nesil (hatta bazı üreticiler üçüncü nesile geçecek) akıllı saatleri göreceğiz. Üreticilerin, ilk nesil cihazların kullanıcılarından gelen yorumları ve talepleri değerlendirerek ortaya çıkardıkları bu cihazlar, önceki seneye göre çok daha fazla uygulama seçeneğine ve Google’ın ikinci nesil Android Wear giyilebilir işletim sistemine sahip olacak.

  Akıllı saatler 5 yılda 20 kat daha çok satacak
  Araştırma şirketleri, teknolojik cihazların pazar büyüklüklerini araştırarak, aslında ciddi bir öngörüye imza atıyorlar. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde 15 milyon adet satılan akıllı saatlerin, 2020 yılında 373 milyon adetlik satışa ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu, 20 kat büyüme demek. Gartner’ın tahminlerine göre, iki yıl içerisinde akıllı saatler de akıllı bileklikler kadar popüler olacak ve ‘ucuz’ seçenekler piyasayı dolduracak. Yani 30 dolar seviyesinde fiyatlarla akıllı saatler her bileğe aday olacak.

  Akıllı saatlerle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  Her gün görünüm değiştiren bir saat istemez misiniz?
  Google’ın işletim sistemi Android Wear, ‘bilgiyi sizinle hareket eder’ hâle getirmeyi hedefliyor. Zamana, konuma ve diğer bağlamlara göre size bilgi verebilen sistem, çağrı yanıtlama, mesajlaşma, sosyal medya iletilerini, müzikşeri bileğe taşırken, hava durumu, trafik, çevrenizdeki konumlarla ilgili bilgi ve harita erişimi gibi özellikleri de sunuyor.

  Android WearOK Google adlı sesli asistan hizmeti henüz sadece İngilizce, ancak sorularınızı yanıtlamak, aradığınızı bulmak için son derece pratik. Türkçesinin hazırlanması için çok bekleyeceğimizi sanmıyorum.

  Sistemdeki yeniliklerin başında ise, değiştirilebilen saat arayüzleri geliyor. Yani bir akıllı saat aldığınızda, hep aynı görünen bir saatiniz olmuyor. Tüm tasarımı değiştirilebiliyor. Üstelik bu tasarımlardan yüzlercesini edinmek mümkün.

  Bu yıl karşımıza çıkacak akıllı saatler içinden sizin için seçtiklerimi ise aşağıda görebilirsiniz…

  Apple Watch
  Akıllı saatlerin popüler olmasıyla, gözlerin Apple’a çevrilmemesi kaçınılmazdı. Firma da, uzun süren spekülasyonların ardından geçen sene sonu düzenlediği basın toplantısıyla Apple Watch’u tanıttı.

  Apple Watch

  Bu yıl içerisinde piyasaya çıkacak cihazın benzerlerinden farkı, telefon görüşmesi yapılamaması. Fakat içerisinde nabız ölçer ve Apple Pay adlı firmanın özel temassız ödeme sistemi için NFC teknolojisini taşıyacak. Daha fazla detayı Cem Kıvırcık yazmıştı. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

  LG G Watch R2
  Firmanın üçüncü nesil akıllı saat, olan G Watch R2’nin iddiası bağlantı seçeneklerinde gizli. Mart ayında piyasaya çıkması beklenen saatin, dünyanın ilk 4G bağlantı özellikli akıllı saati olması bekleniyor.

  LG G Watch R2

  Cihazın diğer özellikleri sır gibi saklanırken, şubatta Barselona’da düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi (MWC)’nde tanıtılması hedefleniyor.

  Tag Heuer Smartwatch
  Lüks saat üreticisi Tag Heuer de akıllı saat işinde söz sahibi olmak isteyenlerden… Firmanın başkanı, akıllı saat işini İsveç saat endüstrisine bir rakip olarak gördüğünü ve ‘tsunami’yi daha fazla görmezden gelemeyeceklerini’ açıklamıştı.

  Tag Heuer Smartwatch

  Bu sene sonunda piyasaya çıkması beklenen akıllı saatin, klasik Tag Heuer tarzını korurken, Intel işlemciye sahip olması, adım sayma, kalori takibi ve uyku durumu izlemesi yapması bekleniyor.

  Moto 360 2
  Şekliyle ilk bakışta dikkat çeken Moto 360’ın ardılı da havalı görünümünü koruyacak. Lenovo tarafından satın alındıktan sonra yeni nesil ürünlere ağırlık veren firma, yeni Moto 360 ile daha uzun pil ömrü sunmayı hedefliyor.

  Moto 360

  Ayrıca yeni kayış ve renk seçenekleri de karşımıza çıkacak.

  Alcatel OneTouch
  Kendine has bir işletim sistemi kullanan Alcatel, Android 4.3 ile iOS 7 ve üzeri işletim sistemine sahip akıllı telefonlara bağlanabilecek. Alıştığımız adım, kalori ve uyku takibi işlevlerinin yanı sıra, bir müzik çalar ve akıllı telefon kamerasıı yönetmek için bir deklanşör tuşu olması bekleniyor.

  Alcatel Onetouch

  Cihazın martta satışa çıkması ve yaklaşık 150 dolar fiyata sahip olması bekleniyor.

  Garmin Vivoactive
  İçerisindeki koşu, bisiklet, golf ve yüzme uygulamalarıyla spor severleri hedefleyen bu saat, kısa mesajları ve e-posta bildirimlerini de ekrana taşıyabiliyor.

  Garmin Vivoactive

  Müzik dinlemek ve telefondaki müzik çaları uzaktan kontrol etmek de mümkün. Ön yüzü değiştirilerek kişiselleştirilebilen Vivoactive’in nabız ölçen bir ek parçası da mart sonuna kadar satışa çıkacak. Fiyatın ise saat için 250 dolar, nabız ölçerle 300 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN