Akıllı saat kabiliyetleri her geçen gün artıyor!

0

Son yıllarda hayatımıza giren akıllı saat modellerinin kabiliyetleri her geçen gün artıyor.

Akıllı saatler ilk çıktıkları yıllarda analog olanların muadili olarak karşımıza çıkıyordu. Teknolojinin ilerlemesi ve üreticilerin bu alanda yaptıkları yatırımlarla bu küçük yardımcılarımız daha zengin özelliklere kavuştu.

Akıllı saat kabiliyetleri her geçen gün artıyor!

Günümüz akıllı saatlerinin en bilindik özelliği adım saymaları. Ucuzundan pahalısına tüm akıllı saat ve bileklikler artık adım sayabiliyor. Üstelik birçoğunun bu adım sayısını kayıt edecek bir telefon uygulaması ya da bağlanabildiği uygulamalar var. Bu sayede geçmişe yönelik adım takibi yapabiliyorsunuz.

Yine günümüzde birçok akıllı saatin kalp ritmi takip özelliği de var. Bu sayede spor ya da egzersiz yaparken kalp ritminizi kontrol altında tutabiliyorsunuz.

Bir diğer akıllı saat özelliği ise her modelde bulunmayan stres takibi. Huawei ve Honor marka akıllı saatlerde bulunan bu özellik sayesinde kullanıcı stresli olup olmadığını görebiliyor. Huawei Watch GT 2, Gt 2e, Honor MagicWatch 2 gibi saatlerde bu özellik bulunuyor.

Benim en sevdiğim akıllı saat özelliği ise uyku takibi. Bu sayede akıllı saatimiz ile ne kadar uyku uyuduk, uyku kalitesi ve bazı önerileri de akıllı saatimizden görebiliyoruz. Huawei ve Honor marka saat modellerinde bulunan bu özellik yakın zamanda Apple Watch ailesine de geldi.

Öte yandan sadece Apple Watch (Series 4 ve Series 5) modellerinde bulunan önemli bir özellik ise EKG. Tıbbi seviyede bir ölçüm yöntemi olan EKG ile kalp ritmi bozuklukları tespit edilebiliyor. Elbette bir akıllı saatin yapacağı EKG ölçümü tıbbı cihazlar kadar detaylı ve hassas olmuyor. Ancak fikir vermesi ve olası rahatsızlıkları tespit etmesi açısından fayda sağlayabilecek bir özellik.

Akıllı saat kabiliyetleri her geçen gün artıyor!

Günümüz akıllı saatlerinin bazılarında bulunan bir özellik ise uygulama yükleyebilmek. Bu sayede akıllı saat üzerinden birçok uygulamayı kullanabiliyoruz. Uygulama tarafında Samsung ve Apple’ın saatlerinin bu desteği sunduğunu belirtelim. Huawei ve Honor modelleri ise sınırlı bir kapsamda bu tarz bir destek sunuyor.

Elbette akıllı saatlerin onlarca farklı özelliği de bulunuyor. Bunların arasında yine onlarca farklı egzersiz ve spor aktivitesini takip etmek, saati göstermek, kadran değiştirebilmek, kordon değiştirmek, pusula, barometre, yükseklik göstermek (bazılarında) gibi özellikler de yer alıyor.

Görüldüğü gibi akıllı saatler her geçen gün özelliklerine bir yenisi ekliyor ve farklı ihtiyaçları da karşılayacak şekilde kendilerini güncelliyor.

Akıllı saat ve bileklik çeşitlerine Mediamarkt üzerinden göz atmak isterseniz internet sitesi size yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın