Akıllı Netflix Oynatıcıları

0

Netflix’in ülkemizde yayına başlamasıyla birlikte streaming denilen internet üzerinden yayın akışı konusunda daha hassas ve seçici olduk. Mevcut akıllı televizyonlarınızın internet yayın performansını beğenmiyor ya da Amazon, Vudu gibi farklı kaynaklardan sorunsuzca içerik izlemek istiyorsanız birkaç seçeneğe sahipsiniz. Bilgisayarınızı televizyona bağlayarak en temel çözümü geliştirebilirsiniz. Bir diğer popüler çözüm ise oyun konsolları. Ancak tek bir cihazla tüm streaming işlerinizi halletmek istiyorsanız aşağıdaki popüler ürünleri değerlendirebilirsiniz.

rokustick

Roku Streaming Stick

Kısa vadede televizyonunuzu yenilemek istemiyorsanız uygun fiyatlı bir çözümle Netflix gibi streaming özelliklerine sahip olabilirsiniz. Ortalama 50 dolara satılan bu ürün Netflix dışında Amazon, Hulu, HBO, Sling TV yayınları da destekliyor. Ürünün önemli bir artısı arabiriminin hızlı tepki vermesi. Televizyonunuz eski nesilse büyük ihtimalle arabirimdeki geçişlerin yavaşlığından şikayetçisinizdir. Bu durumda da Roku Streaming Stick tercih edilebilir. Sadece kablosuz ağ destekleyen ürün bizce bu konuda biraz eksik kalmış. Çünkü Netflix gibi 4K destekleyen içeriklerin Ethernet kablosu ile daha verimli izlendiği bir gerçek.

roku-premiere-streaming-player-1

Roku Premiere+

99 Dolara satılan bu ürün isminin hakkını veriyor ve 4k destekliyor. Sonda yer alan “Artı” ifadesi de HDR anlamına geliyor. Eğer 4K televizyonunuzda HDR yoksa daha uygun fiyatlı Premiere modeline de bakabilirsiniz. Peki, HDR destekli modern bir 4K televizyona sahipseniz neden böyle bir ürüne ekstra para verirsiniz? Bunun temel nedeni akıllı televizyonların streaming konusunda beklenen performansı her zaman için verememesi. Akıllı televizyonların içindeki uygulamalar özellik bakımından farklılık gösterebiliyor. 4K ve HDR desteği donanım kadar yazılımın da işi olduğu için televizyonun güncel olması çok önemli. Roku, televizyonlara göre çok daha kısa sürede güncelleniyor ve kullanışlı arabirimiyle daha derli toplu ve kişiselleştirilebilir deneyim sunuyor. Ayrıca ürünle gelen kumanda sesli komutları destekliyor ki bu da aradığınız içeriğe çok hızlı ulaşmanızı sağlıyor. Kumanda ayrıca kulaklık çıkışına sahip. Bu sayede kolaylıkla kişisel dinleme moduna geçebiliyorsunuz. Ürünün bir de 130 dolara satılan Ultra modeli mevcut. Onda da USB üzerinden içerik oynatma özelliği bulunuyor. Üründe eksik bir nokta ise daha gelişmiş ve pahalı bir HDR standardı olan Dolby Vision HDR. Bugüne kadar çıkan Roku modelleri sadece HDR10 standardını destekliyor.

chromecast-ultra

Chromecast Ultra

Google’un popüler ürünü Chromecast, yenilenmiş sürümüyle karşımızda. Chromecast Ultra 4K yayın akışı desteği ve 69 dolar fiyat etiketiyle tam bir fiyat performans ürünü. Chromecast Ultra aynı zamanda en minimal tasarıma sahip streaming ürünlerinden biri. Küçük boyutuna rağmen Ethernet portu desteği özellikle 4K yayınlarda etkisini hissettiriyor. Ürünü asıl farklı kılan ise HDR olarak Dolby Vision’ı desteklemesi. Eğer Dolby Vision farkını ödeyerek daha pahalı bir televizyon sahibiyseniz Chromecast Ultra piyasadaki en iyi seçeneklerden biri. Hızlandırılmış işlemcisi de Chromecast Ultra’yı seri ve uzun süreli kullanım için uygun kılıyor. Ürünün bir eksisi ise Amazon’un yayınlarını desteklememesi.

appletv

Apple TV

Dördüncü nesline kavuşan Apple TV’ler özellikle iPhone ve iPad ile Apple ekosistemine aşina olanların ilgisini çekiyor. Siri sayesinde sesli komut desteği sunan Apple TV arabirim olarak oldukça kaliteli duruyor. Joystick desteği ile birlikte oyun merkezine de dönüşebilen Apple TV’lerin en temel eksik kaldığı nokta 4K desteği. Bunun dışında Amazon’a da destek vermeyen Apple TV, iTunes üzerinden film kiralamayı veya satın almayı tercih edenlerin vazgeçilmezi. İri tasarımı ve rakiplerine göre kısıtlı tasarımına rağmen fiyat olarak onlardan yaklaşık iki kat fazla. Ancak ürünü sadece Netflix oynatıcı olarak yorumlamak haksızlık olur. İOS’un sunduğu uygulama ve oyunları televizyona aktarabilmek sizin için önemliyse Apple TV 600 lira fiyat etiketiyle ilginizi çekebilir.

Cevap bırakın