Akıllı kombi ile tasarruf devri

0

akilli-kombiGiderek daha fazla cihazın internete ve birbirine bağlandığı dijital çağda teknolojinin nimetlerinden yararlanarak her geçen gün daha akıllı hale gelen nesnelerden biri de kombiler. Geliştirilen akıllı kombi kitleri ve termostatlar ile artık kullanıcılar kombilerine uzaktan erişip, kontrol edebiliyorlar. Akıllı telefonlara ve tabletlere uygulamalarla bağlanan bu cihazlar, kullanım alışkanlıklarını kaydediyor, buna göre kombinin derecesini arttırıyor ve hatta isteğe bağlı olarak kullanıcının konum bilgisine göre kullanıcı eve yaklaştığında cihazın ısıtma derecesini artırıyor. Kullanıcının hayatını kolaylaştıran akıllı kombiler aynı zamanda enerjiden tasarruf adına da çok önemli bir iş yapıyor.

Malumunuz kış aylarında tüketicilerin en fazla şikayet ettiği konuların başında yüksek gelen doğal gaz faturaları vardır. Türkiye’de doğalgaz tüketiminin %22,9’undan sorumlu olan konut sektörüne baktığımızda kombi kullanılan yaklaşık 10 milyon konutun %72’sinde, kombilerin doğru şekilde kullanılmamasından kaynaklanan gereksiz enerji tüketiminin mevcut olduğunu görüyoruz. Rakamların net bir şekilde ortaya koyduğu bu soruna çözüm bulma ve maliyetleri azaltma adına tüketicilerin çok da bir şey yapmadığını söyleyebiliriz. Honeywell ve Ipsos ortaklığı ile ısınma alışkanlıkları özelide gerçekleştirilen araştırmaya göre de Türkiye’deki kombi kullanıcıların yüzde 53’ü ısınma maliyetini azaltmak için hiçbir adım atmıyor. Araştırmaya göre yüzde 25’lik bir kesim, kış aylarında evini konforlu bir sıcaklığa kadar ısıtmazken çoğunluk (yüzde 63) bu durumun ısınma giderleri konusundaki endişelerinden kaynaklandığını belirtiyor. Bu cevapları veren katılımcıların kış boyunca ısınma giderleri ayda ortalama 268 TL’ye denk geliyor. Bununla birlikte kombi kullanımı ile ilgili aslında daha fazla enerji harcamamıza sebep olan doğru bildiğimiz birçok yanlış uygulama da var. Örneğin evden çıkarken kombiyi kapatıp, gelince son sıcaklığa ayarlamak gibi.

Türkiye’de, ısınmanın toplam ev giderlerinin yüzde 16’sını oluşturduğunu düşündüğünüzde enerjiden önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlayan akıllı kombilerin önemi daha fazla ortaya çıkıyor. Ben de kış mevsimini ciddi ciddi hissetmeye başladığımız şu günlerde evinize hem sıcağı hem de kolaylığı getirecek akıllı kombi ve ısıtma sistemleri bu haftaki yazımda bir araya getirdim.

E.C.A. Scot
E.C.A.’nın tam yoğuşmalı premiks kombisi Scot, tüketicilere evin sıcaklığını izleyebilme, kombinin ne zaman ve ne kadar çalıştığını öğrenebilme imkanı sunuyor. Akıllı kombi evin sıcaklığının cep telefonundan veya bilgisayardan ayarlanmasını ve bu özellikleriyle doğalgaz tüketiminde %30’a kadar tasarruf edilmesini sağlıyor. Kullanıcı alışkanlıklarını kaydedip otomatik olarak çalışmaya başlayan bu cihaz sayesinde tüketiciler sıcak su için beklemek zorunda kalmıyor ve hem enerji hem su tasarrufu sağlıyor. Design Turkey 2016 Yapı Bileşenleri kategorisinde tasarım ödülüne layık görülen 24 kW kapasiteli Scot kombi güvenli yanma teknolojisi, farklı gaz tiplerine ve basınçlarına kendiliğinden adapte olma ve soft start ile sessiz yanma özelliklerine sahip.

Cosa
Akıllı ev cihazları üreticisi Nuvia’nın ürettiği kablosuz akıllı oda termostatı Cosa, klima paketi ve kombi paketi sayesinde yaz – kış evinizin sıcaklığını cep telefonunuzdaki bir uygulama üzerinden kontrol edebilmenizi sağlıyor. Kullanıcıların evlerini istedikleri ısı derecesine ayarlayabilecekleri ‘Ev’, ‘Uyku’, ‘Dışarı’ gibi seçeneklere sahip olan Cosa’nın kombi paketi ile doğalgaz faturalarında yüzde 30, klima paketi ile klima elektrik tüketiminden yüzde 40’a kadar tasarruf edilebiliyor. Dış hava koşullarını da dikkate alarak kullanıcıları bilgilendiren cihaz ile kullanıcılar her gün sıcaklık ayarlamak yerine, programlama seçeneği ile haftalık rutinlerine göre bir planlama yapabiliyor.

Honeywell akıllı termostat

Dünyanın ilk programlanabilir termostatı ‘Jewell’i 1906 yılında icat eden Honeywell’in akıllı termostatı, evin ne kadar sürede ısındığını hesaplayarak tam zamanında devreye giriyor ve bu sayede evin tasarruf/ konfor dengesini yönetiyor. Akıllı cihazlarla kullanılabilen Total Connect Comfort uygulaması ile kullanıcılar ısıtma sistemlerini istedikleri yerden kontrol edebilirken, birden fazla termostat ve lokasyonu da kontrol etme imkanına sahip oluyorlar. Akıllı Termostat, kullanıcılara evlerini yaşamları ile eş zamanlı kontrol etme olanağı sunan nesnelerin interneti platformu ile sosyal medya platformları gibi diğer uygulamalar ve ürünlerle entegre çalışıyor.

DemirDöküm Migo
Akıllı telefon ya da tabletinizle uzaktan erişim imkânı sağlayan DemirDöküm’ün akıllı termostatı Migo, tek elle kullanılabilen kompakt tasarımı ve kablosuz kontrol özelliği ile dikkat çekiyor. Cihaz sadece verilen komutlarla hareket etmeyip, kullanıcı alışkanlıklarını da takip ediyor. Ev ve su sıcaklığını kendiliğinden optimize ediyor, internetten aldığı anlık bilgilerle dış hava sıcaklığının artması ya da azalması durumunda ortam sıcaklığına otomatik müdahale ediyor ve düzenliyor. Ürün ayrıca akıllı programlanabilme özelliği sayesinde çalıştırıldıktan iki hafta sonra doğru zamanda, doğru ayara ulaşmak için kombinin ne zaman ve hangi sıcaklıkta çalıştırılacağını belirleyebiliyor.

Görsel kaynak: www.wsj.com

Cevap bırakın