Akıllı gözlükler için geri sayım başladı!

0

Giyilebilir teknolojilerdeki devrim devam ediyor. Sırada ise akıllı gözlükler var. Peki akıllı gözlükler tam manasıyla ne zaman hayatımıza girmiş olacak?

Hali hazırda akıllı gözlükler üzerine önemli çalışmalar mevcut. Teknoloji gündemini az çok yakından takip eden herkesin bildiği üzere Apple bile akıllı gözlüklere dair çalışmalar yürütüyor. Şimdiye kadar bu çalışmalara dair somut verilere denk gelmedik. Fakat Apple haricindeki üreticiler de bu sektör için önemli derecede efor sarf ediyorlar.

Şimdiye kadar iki marka akıllı gözlüklere dair önemli duyurular gerçekleştirdi. Xiaomi ve TCL. Bu markalardan TCL, önümüzdeki süreçte bazı akıllı gözlük modellerini Türkiye’de de satışa çıkarak. Bu gözlükler sayesinde akıllı telefon ekranını direkt olarak gözlüğe yansıtabiliyorsunuz. Akıllı telefon ekranı haricinde, laptop ve benzeri ekranları da gözlük ekranına yansıtmanız mümkün olacak.

Navigasyon ekranı gözlüklere geliyor!

Akıllı gözlüklerle birlikte gelecek olan en önemli yeniliklerden birisi de navigasyon ekranı olacak. Gözlük ekranına yansıtılan görüntü sayesinde gideceğiniz yere zahmetsiz bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Elbette akıllı gözlüklerle birlikte, gözlük ekranına yansıyan tek şey navigasyon ekranı olmayacak. Gelen bildirimlerden tutun da aramalara, etkinlik takvimine kadar her bilgi gözlük ekranından görüntülenebilecek.

Gördüğünüz herşeyi gözlüğünüze kaydedin

Akıllı gözlüklerin en önemli avantajlarından birisi de tabi ki video kaydı olacak. Bu gözlükler sayesinde, gözümüzün gördüğü tüm açıları kayıt edebileceğiz. Tabi ki bu durum bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Malum video kaydı bazı durumlarda insanların başını belaya sokabiliyor. Video kaydı tarafındaki sıkıntılar, üreticilerin akıllı gözlükler tarafındaki biraz çekingen davranmasına zemin hazırladı. Lakin teknolojinin belli bir noktaya ulaşmış olması, akıllı gözlüklere olan ihtiyacı da zirveye taşıdı.

Young woman loking at virtual graphics in futuristic background

Giyilebilir teknolojilere olan talep hızla artacak

Sonuç olarak bu yıl itibariyle ilk akıllı gözlükler Türkiye pazarında boy göstermeye başlamış olacak. Muhtemelen 2023 ile birlikte akıllı gözlük modellerinin sayısında da önemli bir artış yaşanacaktır.

Az önce de belirttiğimiz üzere bu konuda pek çok markanın önemli çalışmaları mevcut. Bu çalışmalara dair ilk somut örnekler de bir iki yıl içerisinde karşımıza çıkmaya başlayacaktır.

Akıllı gözlüklerin piyasaya sürülmesiyle birlikte giyilebilir teknolojilere olan ilgi de artacaktır.

Cevap bırakın