Akıllı Evlere Yön Veren Teknolojiler

0

       Emlakçılık ve teknoloji, başta birbiri ile çok ta ilişkili gibi durmuyor olsa da, yakın gelecekte emlakçıların teknoloji konusundaki bilgilerini geliştirmelerinin kendilerine büyük kazanım sağlayacağını söylemeliyim.  Şeylerin interneti de diyebileceğimiz Nesnelerin İnterneti kavramı, dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Özellikle genç kesimin ev ve gayrimenkul tercihlerinde etkin rol oynayacak akıllı sensörler, tam anlamı ile günlük yaşamın bir parçası haline geliyor. Bu konuda, Millennials’ın yaptığı araştırmaya göre; akıllı ev için daha fazla para harcayabileceğini söyleyen kişilerin oranı neredeyse yüzde 86’ya ulaşmış durumda. Yine yapılan araştırmalar göre; 2016 yılında dünya genelinde yaklaşık 80 milyon civarında akıllı ev cihazı teslimatı yapıldı. Bu sayı daha önceki yıla göre yüzde 64’lük bir artışa tekabül ediyor. Tabi büyümenin bu yıl içinde de katlanarak artması bekleniyor.

         Bu istatistiklere bakıldığında; akıllı ev ve Nesnelerin Interneti (IoT) kavramları birbiri ile oldukça ilişkili hale geliyor. Nesnelerin interneti kapsamındaki akıllı evlere yön veren teknolojileri daha ayrıntılı olarak inceleyerek yazıma davam etmek istiyorum.

Akıllı Ev Güvenlik Kameraları

      Geçmişte olduğu gibi günümüzde de güvenlik oldukça önemli hale gelmiş durumda. Güvenliğin dijitalleşmesi, her an her yerden güvenlik sistemlerine bağlanabilmek, güvenlik ihlallerinden anında haberdar olunabilecek sistemlerin geliştirilmesi, bu konuya verilen önemin bir göstergesi.  Yapılan araştırmalar göre; bir evde güvenlik kamera sisteminin olması, hırsızlar üzerinde yüzde 60 oranında caydırıcı etki yapıyor.

      Güvenlik kameralarının belirlenen odalar veya alanlarda hareket duyarlı olması, hareket durumunda bilgi göndermeye başlaması ve istenirse bu sistemin merkezi bir güvenlik sistemine bağlanması, daha fazla tercih edilmelerine sebep oluyor. Akıllı evdeki kamera sistemi, aynı zamanda evdeki diğer akıllı cihazlar ile birlikte çalışarak, sorun durumunda istenilen işlemler için tetikleyici rol üstlenebiliyor. Sistem kullanıcısının belirlediği kriterler çerçevesinde İnternet’e bağlanarak kullanıcısına bilgi verebiliyor. Sadece güvenlik ihlali durumunda bilgi göndermeye başlaması sayesinde, devamlı internetten veri göndermesine de gerek kalmıyor.

Birbirine Bağlı Termostatlar

      Ev sahipleri için enerji tüketiminde tasarruf oldukça önemli. Kullanılan cihazların daha fazla çalışarak enerji tüketmesi daha fazla fatura demek olduğundan, sürekli kullanılan aydınlatma, soğutma ve ısıtma yapan cihazlarının enerji tüketimini kontrol altına almak, teknolojinin getirdiği olanaklar ile artık mümkün hale gelmiş durumda. Isıtma, aydınlatma ve soğutma yapan cihazların birbiri ile bağlantılı çalışan akıllı termostat ile entegre olması ile enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Bağlı termostatlar, enerji kullanım alışkanlıklarını öğrenerek ona göre çalışma tercihleri geliştirebiliyor.  Ev sakinlerinin evde olmaları ya da olmamalarına göre farklı çalışma senaryoları oluşturabiliyor.  Sıcaklığı otomatik ayarlayıp, sıcaklık durumu hakkında ev sahibine bilgi verebiliyor, duruma göre gerekli değişiklikleri yapabiliyorlar.

     Yapılan araştırmalara göre; akıllı evlerde akıllı termostatların kullanılması sonucu, ödenen faturalarda yüzde 12 ile 23 arasında tasarruf sağlandığını ortaya konulmuş.  Evde akıllı termostat sisteminin olması, aynı zamanda evin emlak değerininde artmasında da etken rol oynuyor.

Akıllı Garaj Kapıları

       Garaj kapısını açık unutup evden ayrılanların imdadına yetişen bu sistemde, istenilen yerden garaj kapısının durumunu kontrol edilip, açıp kapatılabiliyor. Akıllı telefona yüklenen bir uygulama sayesinde, kapının durumu kontrol edilebiliyor. Akıllı garaj kapı sistemi, aynı zamanda ev güvenliğine de katkı sağlıyor.

Akıllı Sulama Sistemi

       Çağımızın en önemli doğal kaynaklarından birisi de su. Özellikle sulama konusunda akıllı sistemler kullanmak, gerek aile bütçesine tasarruf sağlaması ve gerekse de kaynak israfını önleme bakımından etkilidir.  Akıllı sulama sistemi sayesinde, evdeki olası bahçe sulama işleri, istenilen zamanda ve belirlenen miktar kadar su kullanılmasını sağlayabiliyor.

Akıllı Kaçak Sensörleri

       Akıllı evlerde kullanılabilecek  yangın, duman, karbonmonoksit, radon, rutubet dedektörleri, güvenli bir ev ortamı için yardımcı cihazlardır.  Ev içindeki havayı kontrol edip, toksinleri tespit edebilen cihazlar bile geliştirilmiş durumda. Bu sensörler sayesinde, ev içinde daha sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturulabiliyor.

Cevap bırakın