Akıllı evde bir gün…

0

Yakın bir gelecekte evlerimizi hayal edin. Sabah uyandığınızda size günaydın diyen bir kahve makineniz, alışverişte eksikleri bir liste sunarak hatırlatan bir buzdolabınız, havanın o gün soğuyacağını tahmin ederek evinizi ısıtan akıllı bir kombiniz olsun istemez miydiniz? Hatta biraz daha abartalım! Siz evden çıkarken kapılarınız otomatik kilitlensin, anahtar taşımak sizin için tarihe karışsın, akşam siz eve dönmeden perdeler kendiliğinden kapansın ve ışıklar yansın isterseniz buyrun geleceğin evlerini birlikte hayal edelim…

Saat 07:00…
Evin içinde hafif bir müzik çalıyor. Uykunuzun en tatlı yerinde bu müziğin sesine kulak veriyorsunuz. Uyandınız ancak yataktan henüz çıkmadınız. Çünkü bir süre sonra perdeleriniz otomatik açılacak ve odanız güneş ışığıyla aydınlanacak. Akıllı evlerdeki otomasyon sistemleri sayesinde bir gece önceden perdelerinizin açılmasını istediğiniz saati ayarlayabiliyorsunuz. Alarmınızın çalmasıyla perdelerinizin açılması arasındaki zamanlamanın süresi tamamen sizin isteğinize kalmış.

Saat 07:30…
Artık yataktan çıkma vakti. Dışarıda buz gibi bir hava var ancak sizin eviniz sıcacık. Çünkü dün gece yatmadan önce kombinizin açılma saatini 06:00’ya ayarlamıştınız. Siz uyanana kadar eviniz yeterince ısınmış. İlk olarak banyoya giriyorsunuz. Elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra duş almak için hazırlıklarınızı yapıyorsunuz. Hazırlıktan kastımız tek bir hareketle banyonun suyunun sıcaklığını otomatik olarak ayarlamanız…

Saat 08:00…
Mutfağa girdiğinizde kahve makineniz size “Günaydın” diyor ve her zaman tercih ettiğiniz şekersiz ve az sütlü kahvenizi hazırlamaya başlıyor. Kahveniz hazırlanırken, akıllı buzdolabınız o hafta almanız gerekenlerin listesini LED ekranı üzerinden size gösteriyor. Diğer yandan da yoğurdunuzun son kullanma tarihine 2 gün kaldığını da size hatırlatıyor. Sonrasında ise internet üzerinden markete sipariş verebiliyor.

Saat 08:15…
Elinizde sıcacık kahvenizle salona doğru ilerliyorsunuz. Tek bir tuşla televizyonunuz açılıyor. Akıllı televizyonunuzun web özelliği ile gündemde neler olup bittiğini internete bağlanarak geniş bir ekrandan görmeniz mümkün.

Saat 08:30…
Artık işe gitmek için yola koyulma vakti. Ocağın altını kapattınız mı, kombinin ısısını düşürdünüz mü, anahtarınız nerede gibi evden çıkmadan herkesin aklına gelen soruları bir kenara bırakın. Akıllı eviniz sizin çıkmak üzere olduğunuzu anlayarak evin ısısını düşürüyor, televizyon ve müziği kapatıyor. Anahtar yerine parmak iziyle giriş yaptığınız için anahtarı aldınız mı diye defalarca kontrol etmenize de gerek yok. Ve kapıdan çıkmanızla evinizin alarm sistemi otomatik olarak devreye giriyor. Klasik alarm sistemlerinden farklı olarak akıllı evlerde hareket algılayıcılar, kapı ve pencerelere yerleştirilen manyetik sensörler ile tüm eviniz kontrol altında tutuluyor. Bu sistemler hırsızlık, yangın ya da su baskını gibi olayların yaşanmasını önlüyor. Hatta siz işteyken, eve yabancı biri yaklaşırsa sistem bunu otomatik olarak algılıyor ve evin bütün ışıkları otomatik olarak açılıyor, müzik başlıyor ve evde biri varmış gibi bir senaryo çiziliyor.

Saat 15:00…
Çocuklarınız okuldan eve geldi. Evinize kurulu kameralar sayesinde çocukların ne yaptıklarını, hangi odada oturduklarını, televizyonda ne izlediklerini, eve gelince ne yediklerini ve ne zaman ödevlerini yapmaya başladıklarını görebiliyorsunuz. İsterseniz görüntülü ya da sesli görüşme de yapabilirsiniz.

Saat 18:00…
İşten çıktınız ve trafikte evinize gitmeye çalışıyorsunuz. Evinize varmanıza az bir zaman kala internete bağlanabilen herhangi bir cihaz ile ev içerisindeki tüm elektronik cihazlarınızı kontrol edebilirsiniz. Örneğin kombinizin sıcaklığını istediğiniz dereceye getirebilirsiniz, sıcak suyun hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Hatta yemeğinizi bile ısıtmanız mümkün. Eğer o gün bahçenizi sulamaya üşenirseniz, mobil cihazlarınız üzerinden verdiğiniz bir komutla bu işi de uzaktan halledebilirsiniz.

Saat 19:30
Eve geldiniz. Perdeleriniz otomatik olarak kapatıldı. Evinizin ışığı sizin isteğinize göre ayarlandı. Banyonuz sıcak bir şekilde sizi bekliyor. Her şey o kadar hazır ki, size sadece koltuğa ayaklarınızı uzatıp dinlenmek düşüyor. Bilgisayarınızda internette geziniyorsunuz ve mailinizde elektrik faturanızın geldiğini görüyorsunuz. “Her şey akıllandı, acaba faturam da kabardı mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Akıllı evlerin en büyük özelliği enerji tasarrufu sağlıyor olması. Örneğin son teknolojiye sahip beyaz eşyalarınızı satın alırken de enerji tasarrufunu ön plana çıkaran Bosch markasını tercih edebilirsiniz. Bütçenizi de düşünen bu akıllı evler artık birer hayal değil…

Bosch’un enerji tasarruflu ürünlerini satın almak ve özelliklerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın