Akıllı ev teknolojileri ile evinizi akıllandırın

0

Sabah 06.00’da saatinizin alarmı çalmaya başlıyor ve uyanıyorsunuz. Tek tuşla perdelerinizi açıyor, günü selamlıyorsunuz. Hava biraz soğuk mu evin ısısını akıllı asistanınıza komut vererek evinizin ısısını arttırabilirisiniz. Duş almadan uyanamayanlardan mısınız? Duşun altına girdiğinizde ideal banyo suyu sıcaklığında duşunuz otomatik açılacak ve su ısınana kadar beklemeyeceksiniz. Sıra geldi kahvaltıya…  Akıllı küçük ev aletlerinizle hazırlayacağınız lezzetli bir kahvaltıyla artık güne başlamaya hazırsınız! Bu hafta akıllı ev teknolojileri hayatınızı nasıl kolaylaştırabileceğinizi araştırdım. 

Akıllı ev nedir?

Günümüzde akıllı ev teknolojileri, ev yaşamını hiç olmadığı kadar verimli ve kullanışlı hale getiriyor. Birbiri ile bağlı cihazlar aracılığıyla akıllı ev otomasyonu teknolojileri, elektrik ve faturalarında tasarruf etmenize yardımcı olabilir, çöpleri ne zaman çıkaracağınızı size haber verebilir, uzaktan evinizi kontrol etmeye ve güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olabilir.  Akıllı bir evin birçok avantajı ve birkaç dezavantajı vardır. Akıllı ev, akıllı cihazlar arasında iletişimi sağlayan ve evinizin daha fazla kontrolünü sağlayan teknolojiyle donatılmış bir evdir. Avantajları arasında enerji verimliliği, kişiselleştirme ve kullanım kolaylığı bulunurken, dezavantajlar arasında maliyet ve internet güvenirliği sayılabilir.

Akıllı teknoloji ve cihazlar evinize sadece konfor kazandırmaz, değer de kazandırır. Evinizi yakın zamanda satmayı planlıyorsanız, bu kalıcı akıllı aksesuarlar kesinlikle daha fazla alıcının dikkatini çekecektir. 

Konfor ve kontrolün tadını çıkarın

Bu gibi donanımlar ilk başta lüks konutlar için tasarlandı. Ancak bugün ortalama bir Amerikalı, evlerinde yaşam kalitelerini artırabilecek çok sayıda birbirine bağlı cihaza erişebiliyor. Örneğin;akıllı teknolojiyle, hafta sonu uzaktaysanız ve cihazlarınızın kapalı olduğundan emin olmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken telefonunuza bakmak. Veya köpeğinizi beslemek, oturma odanızı veya havuzunuzu temizlemek, hatta bitkilerinizi veya bahçenizi sulamak gibi sıradan işleri otomatikleştirebilirsiniz. Akıllı ev teknolojilerinin  yetenekleri her gün genişlemektedir. Diyelim ki tatile çıkmak istiyorsunuz fakat balığınıza kim bakacak? Akvaryum kontrol cihazı bunu uzaktan yapmanıza izin veriyor, böylece geri döndüğünüzde balığınızıs sapasağlam bulabilirsiniz ve endişelenmenize gerek kalmaz. Ev sahibi ya da kiracı olarak sizin için hangi zorlukların mevcut olduğunu düşünün ve akıllı teknolojinin bu sorunları nasıl ortadan kaldırabileceğini kendinize sorun. Muhtemelen hayatınızı daha da kolaylaştırmak için bir birçok çözüm mevcut. Neredeyse evinizin her yönünü avucunuzun içinden kontrol edebilme yeteneği elinizin altında. İster yeni bir ev inşa ediyor olun, ister bir ev satın alın, ister sadece mevcut evinizi yükseltin, akıllı teknoloji evinizi kişiselleştirmek ve güvenliğini sağlamak için harika bir yol sunar.

Evinizin güvenliğini artırın

Akıllı ev teknolojisi, çoğu ev sahibinin her zaman istediği, ancak şimdiye kadar başaramadığı bir huzuru sağlayabilir. Örneğin, anahtarsız giriş cihazlarıyla, birisi sizin izniniz olmadan evinize girmeye çalıştığında uyarılabilir ve anahtarlarınızın kaybolması veya çalınması konusunda hiçbir zaman endişelenmenize gerek kalmaz. Benzer şekilde, kapı zili gibi akıllı güvenlik kameraları, evinizin gerçek zamanlı görüntülerini doğrudan telefonunuza aktaracak ve cihaza yapılan eklentiler bile yüz tanıma teknolojisine sahip olacak, böylece davetsiz misafirleri daha kolay tanımlayabilirsiniz.Unutmayın, bu cihazlar internete bağlı olduğundan, bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabilirsiniz. Wi-Fi ağınızın güvenli olduğundan emin olmak ve tüm yazılımlarınızı düzenli olarak güncellemek gibi bazı temel güvenlik kurallarına dikkat ederek, bilgisayarınızı veya cep telefonunuzu yaptığınız gibi koruyun.

Cevap bırakın