Akıllı ev pazarına yeni bir marka daha

0

ikea-akilli-ev

Tanınmış mobilya üreticisi IKEA, akıllı ev odaklı ürünler sunmaya da başlıyor. Şirketin tüketici elektroniği pazarına ilginç bir hamleyle dahil olduğunu belirtmek yanlış olmaz. İşte detaylar.

IKEA, 31 Mart 2017 itibarıyla kendi ülkesi İsveç’te sunmaya başladığı Trådfri adlı seri ile akıllı ev pazarına giriş yaptı. Kullanıcılar, satın aldıkları cihazlar için Trådfri serisinden biri ağ geçici satın alıyor, Ethernet portu üzerinden de kumanda ya da mobil uygulama söz konusu cihazların kontrolünü sağlıyorlar.

Öte yandan IKEA’nın akıllı ev ürünlerinin fiyatlarının rekabetçi olmak yerine halihazırda müşteri konumundaki kimseleri hedeflediği görülüyor. Çünkü Trådfri serisinden bir akıllı ampulün fiyatı 199 İsveç Kronu olarak belirlenmiş ve bu da takribi 25 dolara denk geliyor. General Electric veya Philips’in benzer ürünlerinin fiyatları daha aşağılarda yer alıyor.

Küresel anlamda yapılan araştırmalar hala genel pazarın akıllı ev ürünlerine karşı tereddütlerinin olduğunu ortaya koyuyor ve IKEA, kendi mağazalarında ürünlerle birebir etkileşime girilmesi sayesinde daha fazla satışın gerçekleştirilebilmesini, bu yolla mevcut düşüncelerin de kırılabilmesini hedefliyor.

Yayınlanan birçok rapor, akıllı ev ürünlerinin ilgi görmeye devam edeceği yönünde sonuçlar içeriyor. Örneğin akıllı ampul sevkiyatlarının 2021’de 50 milyon adedi bulması bekleniyor.

Cevap bırakın