Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelAkıllı cihazlarınız için klavye uygulamaları

  Akıllı cihazlarınız için klavye uygulamaları

  Tablet ya da akıllı telefonunuzla birlikte gelen klavyeden memnun değilseniz hiç sorun değil. Otomatik tamamlama, sözlük, farklı tuş yerleşimleri, ekranda farklı yerlere klavyeyi yerleştirme gibi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize cevap verebilecek farklı sanal klavye uygulamaları bulunuyor. Pek çok farklı alternatif içinden sizin için doğru olanı seçmek de aslıda zorlu bir iş. Bu işi sizler adına kolaylaştırmak için şu ana kadar kullandığım bana göre en iyi alternatif klavye seçeneklerini derledim. Daha önceden de birkaç kez belirttiğim gibi alışkanlıklarımdan dolayı daha çok Android tabanlı cihazları tercih ediyorum. Bu yüzden buradaki sanal klavyeler de Android cihazlar için olacak, eğer diğer mobil cihazlar için de kullanılabiliyorsa bunu da ayrıca belirteceğim.

  Swiftkey

  Şu an aktif olarak kullandığım klavye Swiftkey. Daha önceden ücretli olan ve sonradan radikal bir kararla ücretsiz hale gelen bu sanal klavye oldukça kullanışlı özellikler sunuyor. Bana göre en önemli özelliği ise zaman içerisinde sizin yazma alışkanlıklarınıza göre bir sonraki yazacağınız kelimeyi çok doğru bir şekilde tutturabilmesi ve yazma hızınızı büyük ölçüde hızlandırması. Yani uygulama siz yazarken öğrenebilme yeteneğine sahip. Ayrıca yazım hatalarını da büyük ölçüde yakalayabiliyor. Özellikle cep telefonundan birisine eposta göndermeye çalışırken ya da tablette bir şeyler yazarken işinizi çok kolaylaştırıyor. Örneğin adresinizi, telefon numaranızı ya da e-posta adresinizi yazacağınızı tahmin ederek anında size bunları önerebiliyor. Bir diğer güzel özelliği de farklı dillerde klavyeler arasında çok hızlı bir şekilde geçiş yapabilmeniz. İngilizce eposta atacaksanız hemen klavyeden İngilizce moduna geçip hızlı bir şekilde mesajınızı yazıp tekrar Türkçe klavyeye dönebiliyorsunuz. Swiftkey’de ayrıca klavyeyi ekranın farklı yerlerine de taşıyabiliyorsunuz. Klavyeyi kişiselleştirebiliyor, sözlüğünüzü bulutta saklayabiliyorsunuz. Aynı zamanda tuşlar yerine ekranda parmak hareketleriyle yazabiliyorsunuz. Artık ücretsiz olması da en önemli avantajlarından birisi. Ne yazık ki sadece Android sürümü bulunuyor. Swiftkey’i buradan yükleyebilirsiniz.

  swiftkey

   

  Swype

  Swype birçok kullanıcının aslına yakından tanıdığı bir klavye, çünkü birçok üretici cihazlarında varsayılan olarak bu uygulamayı kullanmayı tercih ediyor. Bu sanal klavye de uzun zamandır piyasada olan ve zamanla oldukça gelişmiş bir hale gelen bir uygulama. Adından da anlaşılabileceği gibi parmak hareketleriyle yazabilmeyi destekliyor ve bunu da oldukça iyi yapıyor. Sözlük, yazım denetimi ve tahmin açısından baktığımızda da çok iyi özelliklere sahip. Tahmin motoru oldukça gelişmiş ve birçok kelimeyi siz daha bir iki harfine bastığınızda ya da önceki yazdığınız kelimeye göre tahmin edebiliyor. Kullanıcı gruplarının geliştirdiği özel sözlükleri kullanabiliyor. Farklı diller arasında kolayca geçiş yapılabiliyor, kullanıcı isteklerine göre özelleştirilebiliyor, ses tanıma yani konuştuklarınızı metne dönüştürme özelliği bulunuyor. Özellikle ses tanıma ve parmak hareketleriyle yazma konusunda Swype oldukça iyi. Tek dezavantajı ise ücretli olması. Eğer satın almadan önce denemek istiyorsanız Google Play’de 30 günlük tam özelliklere sahip deneme sürümü mevcut. Swype’ı buradan indirebilirsiniz.

  swype

  Fleksy

  Alternatif olarak önerebileceğimiz üçüncü klavye ise Fleksy. Bu klavyenin en önemli özelliği yazarken yanlış yazsanız dahi oldukça doğru önerilerde bulunması. Ayrıca Fleksy yazım denetimi konusunda da oldukça başarılı. Fleksy’nin ekran üzerinde kapladığı alanı siz belirleyebiliyorsunuz. Böylelikle ekran üzerinde istediğiniz kadar alanın size kalmasını sağlayabiliyorsunuz. Kopyalama ve yapıştırma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesini sağlıyor. Sizin yazım şeklinize göre hem klavye dizilimi hem de öneri konusunda size uyum sağlıyor ve öğrenebiliyor. Uygulamanın ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunuyor. Hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabiliyor.

  Android sürümünü buradan, iOS sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

  fleksy

   

  Go Keyboard

  Burada önermeyi düşündüğüm son klavye ise Go Keyboard. Tasarım ve renklerini kolaylıkla özelleştirebiliyorsunuz. Kelime önerileri ve yazım denetimi yapabiliyor. Her geçen gün gelişen bir uygulama ve ücretsiz olmasıyla güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Hem Android hem de iOS sürümleri mevcut.

  Android sürümünü buradan, iOS sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

  gokeyboard

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN