Akıllı ceket projesi Project Jacquard’dan yeni detaylar

0

Ekran Resmi 2016-05-23 19.05.23

Akıllı giyilebilir teknolojiler son dönemde bir hayli yaygın. Akıllı çoraptan şapkaya, t-shirt’ten şorta kadar çok sayıda inovatif tüketici elektroniği yeniliği var. Geçtiğimiz günlerde Samsung’un görme engelliler için geliştirdiği akıllı bone de yine dikkat çeken yeniliklerden biri olmuştu. Teknoloji şirketlerinin bu alandaki çalışmaları çeşitli işbirlikleri ekseninde gelişmeye devam ediyor. Google-Levis’s işbirliği ile geçtiğimiz yıl duyurulan ‘akıllı ceket’ projesi Project Jacquard da bunlardan biri ve konsept halindeki çalışmalara dair yeni detaylar kamuoyuyla paylaşıldı.

Google I/O kapsamında paylaşılan bilgiler arasında uzun süredir devam eden çalışmaların nihai meyvesinin 2017’de alınacağı ve akıllı ceketin piyasaya sunulacağı müjdesi öne çıktı. Söz konusu ürünün adı Commuter olacak. Peki detaylarında neler var? Nerede satın alınabilecek ve ne şekilde sunulacak?

Öncelikle işlevi size mobil hayatın bazı gerekliliklerini kolaylaştırma temasına dayalı. Akıllı ceket, baskı ve dokunmaya duyarlı. Normal bir Levi’s gibi görünen ceketi akıllı hale getiren temel ise iletken teller sayesinde sağlanıyor. Ceketin kol kısmında telefon, müzik çalar ve harita uygulamaları olacak. Farklı renk ve tasarım detayları ile gelecek olan Commuter’ın satılacağı platform ise beklenildiği üzere dünyanın birçok yerindeki Levi’s mağazaları olacak. Bu ürün ilk versiyon olacak ve devamında teknolojik olarak çok daha şaşırtıcı formlarının da sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın