Akıllı beyaz eşyalar yaşam kalitenizi nasıl yükseltiyor?

0

Evlerimizin vazgeçilmezi olan beyaz eşyalar gelişen teknoloji ve IoT gibi yeni alanların ortaya çıkmasıyla yepyeni bir boyut kazanmış durumda. Nesnelerin İnterneti çağında buzdolabından sadece yiyeceklerimizi soğuk tutmasını, veya çamaşır makinesinden sadece çamaşır yıkamasını bekleyemeyiz.

Bu yüzden çağın gerekliliklerine ve yeniliklerine uyum sağlayan beyaz eşyalar birer birer perakende mağazalarında yerlerini alıyor.

Akıllı beyaz eşyalar neler sunuyor?

Peki, akıllı beyaz eşya nedir? Standart beyaz eşyalara oranla ne gibi farklar sunuyor? Yaşam kalitesini gözle görülür şekilde yükselten bu eşyalar, aslına bakarsanız hepimizin en çok kullandığı teknolojilerden biriyle uyumlu çalışıyor; internet.

Nesnelerin İnterneti sayesinde 7/24 internete bağlı olan bu cihazlar, aynı zamanda evinizin içerisinde mini bir ağ oluşturuyorlar. Özellikle akıllı ev teknolojilerinin merkezi olan Nesnelerin İnterneti, eşyaları daha akıllı hale getirirken, sizin zamandan kazanmanızı sağlıyor.

Bu avantajların başındaysa, erişim kolaylığı yer alıyor. Akıllı cihazlar ile beyaz eşya ve ev aletlerinin iletişim kurmasını sağlayan Nesnelerin İnterneti, buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve ankastre fırın entegre bir platformda; akıllı telefon, tablet veya akıllı TV’ler üzerinden kontrol edilebiliyor.

Sadece uzaktan kontrol ile makine ayarları, özellik seçimi ve çalıştırma, otomatik bildirimler, enerji ve su tüketimi bilgisi ve program süresinin kontrolleri gibi birçok farklı fonksiyona erişebiliyorsunuz.

Siz daha eve gitmeden kombinizi veya klimanızı ayarlayabilir, böylece eve adım attığınız anda ortam tam da sizin istediğiniz gibi oluyor. Klimayı uzaktan kontrol edebilmek size büyük bir konfor sağlarken, aynı zamanda her duruma hazırlıklı olmanıza yardımcı oluyor. Klimayı açık unuttuğunuzda, kolaylıkla akıllı evinizle iletişim kuruyor ve cihazınızı kapabiliyorsunuz.

Akıllı beyaz eşyaların dünyası, kullanıcılara sadece oturdukları yerden, ürünleri kolayca kontrol etme imkanı sağlamayacak. Birbirileriyle iletişim içinde olan ürünler, tüketiciler için en iyi çözümü bulmaya odaklanabiliyor. Örneğin, çamaşır makinesi kumaşın cinsine göre en uygun yıkama programını seçtikten sonra, kurutma makinesine en doğru kurutma seçeneğini öneriyor.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde evlerin yüzde 50’si akıllı hale gelecek. Akıllı evler kullanıcılara konforlu, tasarruflu, çevreye saygılı ve güvenli bir yaşam sunuyor. Geleceğin akıllı şehirlerine giden yol akıllı ev konseptinden geçiyor. Akıllı ev çözümleri kapsamında sunulacak iletişim ve destek hizmetleri, eğlence, alışveriş ve sağlık çözümleri, çeşitli uygulamalar için altyapı sunacak ileri teknoloji altyapısı ve engelsiz yaşam için sunduğu kolaylıklarla büyük bir potansiyel barındırıyor.

İşte bu potansiyelin ana kaynağı ise beyaz eşyaların akıllanmasında yatıyor. Çünkü evlerimizdeki hayati fonksiyonlardan genellikle beyaz eşyalar sorumludur. Buzdolabı yiyeceklerimizin bozulmamasını sağlarken, fırın veya ocak sayesinde bu yiyecekleri pişirebiliyoruz. Çamaşır ve bulaşık makineleri ise hijyenimizi korumamızda bizlere yardımcı oluyor. Klimalar ve kombiler ısınma ihtiyacımızı karşılıyor.

Tamamen tüketici faydası üzerinde kurulan beyaz eşya sektörü akıllandıkça, yaşam standartlarımız otomatik olarak yükselmeye devam edecek. Amazon, Google ve Apple gibi büyük şirketlerin akıllı ev çözümlerinin de ülkemizde kullanıma açılmasıyla, çok daha gelişmiş bir ağ üzerinden evimizi yönetebileceğiz.

Beyaz eşyalar internetle olan etkileşimlerini artırdıkça, bizim de yaşam kalitemiz günden güne yükselecek gibi görünüyor. Nesnelerin İnterneti evimizi yaşayan bir organizmaya dönüştürme noktasındaki iddiasını koruyor. Bakalım gelecekte bizi hangi teknolojiler ve gelişmeler bekliyor?

Cevap bırakın