Akıllı aydınlatma ile daha sağlıklı ve konforlu bir hayat

Akıllı aydınlatma ile daha sağlıklı ve konforlu bir hayat

0

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2018 Dünya Mutluluk Raporu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Buna göre dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında ilk üç sırada İskandinav ülkeleri var. İlk iki sıradaki Finlandiya ve Norveç’in ardından üçüncü sırada yer alan Danimarka aslında genel olarak doğru aydınlatmanın ve yeni nesil akıllı aydınlatma sistemlerinin insan hayatı üzerindeki yeri ve önemi konusunda bu yazıdaki çıkış noktam. Naden mi? Şöyle ki: Aydınlatma konusu Danimarkalılar için saplantı derecesinde önemlidir ve bir anlamda aydınlatma Danimarkalıların mutluluk sırlarından biridir. Aydınlatmanın Vikingler için bu denli önemli olmasının nedeni tahmin edeceğiniz üzere Ekim ayından Mart ayına ışıkla temaslarının son derece sınırlı olması aslında. Danimarkalılar için ışık karanlık geçen bu dönemde öylesine önemlidir ki, şöyle enteresan bir bilgi vererek bunun altını çizmek istiyorum. Avrupa Mum Derneği isimli organizasyonun verilerine göre Danimarka Avrupa’da kişi başına en çok mum yakan ülkedir. Her Danimarkalı her sene yaklaşık 6 kilo mum yakar. Ve elbette aydınlatma yalnızca mumlardan da ibaret değildir. Danimarkalılar lambalarını özenle seçip, doğru ve stratejik bir ışık alanı yaratmak için her lambayı evlerinde stratejik olarak yerleştirirler. Dünyanın en güzel tasarlanmış lambalarının çoğu Danimarkalı tasarımcıların ellerinden çıkmıştır. Danimarka ve aslında genel olarak İskandinavya ülkelerini de kapsayan bu bilgileri paylaşmamanın altında şu var aslında: Doğru ve akıllı aydınlatma insan için mutluluk ve huzur da demek. Dahası enerji tasarrufu ve güvenlik de demek.

Evdeki aydınlatmayı dünyanın her yerinden yönetmek mümkün
Diğer yandan gelişen teknoloji ile aydınlatma sistemleri de daha akıllı hale geliyor. Akıllı aydınlatma ürünleri akıllı ev sistemlerinin bir parçası olarak hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Kullanım alışkanlıklarınızı öğrenebilen akıllı aydınlatma sistemleri doğru zamanda ışıkları kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor. Bu sistemleri diğer akıllı cihazlar gibi uzaktan kontrol edebildiğinizden istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca güvenliği de önemli ölçüde artırabiliyor, çünkü akıllı aydınlatma sistemlerini evde olmasanız dahi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Bu aslında bu sistemlerin en önemli artısı olabilir. Bu konuda geçtiğimiz yıl Philips Aydınlatma’nın ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve İsveç dahil 6 ülkeden 8 bini aşkın yetişkin katılımcı ile yaptığı araştırmaya göre katılımcıların yüzde 31’i tatile giderken evlerindeki ışıkları açık unutmaları konusunda kaygı duyduklarını belirtmişler. Yine aynı araştırmaya göre gençlerin yüzde 65’i akıllı aydınlatma sistemleri gibi uzaktan kontrol edilebilen sistemler ile kendilerini daha güvende hissedeceklerini belirtmişler. Bu cevabı veren kullanıcılara teknoloji dünyası da boş kalmıyor. Yeni nesil akıllı aydınlatma çözümleri ile ışıklar uzaktan açılıp kapatılabiliyor ve günün belli aralıklarında otomatik olarak açılıp kapanabilmesi için programlanabiliyor. Hatta bazı çözümler var ki; sistemi evdeki ışıkların rasgele yanıp sönmesi için programlayabiliyorsunuz. Yani evdeki aydınlatmayı dünyanın her yerinden yönetebilmeniz mümkün. Akıllı aydınlatma sistemlerinin tasarruf, konfor ve güvenlik açısından getirdiği artılar yanında sağlık için de çok büyük faydaları var. Gelin akıllı aydınlatmanın sağlık açısında faydalarına detaylı olarak bakalım:
Düşme sebepli sakatlanma riskini azaltır
Dünyada her yıl yüzbinlerce kişi düşme sebebiyle hastaneye kaldırılıyor. Üstelik bu düşmelerin yüzde 20’si düşük aydınlatma kaynaklı gerçekleşiyor. Akıllı aydınlatma sistemleri hareketi algılayarak gerekli durumlarda aydınlatma sağlıyor. Üstelik bunu akıllı telefonunuzdan basit bir şekilde kontrol de edebiliyorsunuz.
Aydınlatma süresi ve çeşidi vücut ritminizi etkiler
Bir akıllı aydınlatma çözümü olarak kullanabileceğiniz renk değiştiren ampüller ile aldığınız ışık soğuktan sıcağa doğru değişebiliyor. Bu şekilde de vücudunuzun melatonin hormonu salgılamasını sağlayabiliyorsunuz.
Akıllı aydınlatma uyku kalitenizi artırır
Doğru aydınlatma daha iyi bir uyku uyumanızı sağlayarak konsantrasyon, hafıza ve ruhsal durumunuzu iyileştirir.
Akıllı aydınlatma kortizol salgılamanızı artırır
Gün doğarken uyanmak ya da bunun simule edilmiş hali zihinsel sağlık için gerekli kortizol hormonunun salgılanmasını sağlar.
İyi aydınlatma sağlık risklerini azaltır
Araştırmalar gösteriyor ki yanlış aydınlatma veya yanlış süreli aydınlatma melatonin hormonu üretimini etkiler ve bu da kanser, diabet, tansiyon gibi hastalıklara sebep olur.
Zihinsel sağlığa katkı sağlar
Doğru zamanda doğru aydınlatma depresyon ve çeşitli ruhsal bozukluklara yakalanma riskini azaltır.

Görsel kaynak: eieihome.com

Cevap bırakın