Akıllı asistan Cortana Android’e merhaba dedi

0

Dünya genelinde en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’de bir Microsoft yazılımı olan Cortana devri, resmi olarak başladı. İşte konuya ilişkin detaylar…

Önde gelen teknoloji şirketlerinden Microsoft, inovatif yazılımlarıyla tanınıyor. Şirketin ilk aşamada Windows Mobile için geliştirdiği çoğu uygulamayı iOS ve Android sistemlerine entegre etme yönündeki adımları da son dönemde dikkat çekiyor. Bu noktada kamuoyuna yansıyan son gelişme, sesli asistan Cortana’nın Android versiyonunun resmi olarak yayınlanması.

Yayınlanan yeni güncelleme ile birlikte Android cihaz kullanıcıları, ana ekran tuşu üzerinde Google Assistant yerine dilerlerse Cortana’nı tercih edebilecekler. Bunu sağlamak için izlenmesi gereken birkaç adım söz konusu…

Cortana güncellendikten sonra ekran üzerinde uygulamanın varsayılan olarak tercih edilmesine onay veriliyor ( ‘Evet’ seçeneği işaretlenerek) ve ardından da ayarlar kısmına geçiliyor; buradan kullanıcıların Cortana’ya geçiş yapabilmesi için ilgili seçenek sunuluyor, tercihin ardından kullanım sağlanabiliyor.

Öte yandan Cortana’nın Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’a (iPhone, iPad ve iPod touch cihazlara) gelmeyeceği kaydedildi.  Android cihazlar için sunulan Cortana seçeneği, yazılımsal esneklik açısından Google adına dikkat çekici bir anlam da taşıyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın