AirPods kablolu kulaklıklara karşı popülerliğini yitirdi mi?

0

Apple cihazlarıyla mükemmel bir uyum yakalayan ve ses kalitesi noktasında her modelde sınıf atladığı görülen AirPods hakkında yepyeni bir soru sorulmaya başlandı ‘cool kids’ dediğimiz ünlüler ve sosyal medya fenomenleri dünyasının gençleri niçin AirPods yerine kablolu olanları tercih ediyor? Bu sorunun cevabına odaklanan Wall Street Journal’dan Rory Satran, durumu kablosuz kulaklığın hem estetik kaygılarla hem de şarjının bitmesi durumuyla karşılaşılmadığı  için kullanımının daha pratik olmasına bağlıyor. Apple AirPods eski popülerliğini yitiriyor mu, yoksa bu kısa süreli bir değişim mi?

Apple AirPods özellikle EarPods modellerine karşı kaybetti mi?

Aslında bu sorunun cevabını vermek için elimizde yeterli veri yok. Ancak bir gerçek var ki kablosuz kulaklıklar her ne kadar ‘kablo karmaşasından’ kullanıcıyı kurtarsa da kısa süreli kullanımda şarj edilmesinin söz konusu olmasıyla tercih edilmek istenmiyor.

Bazı kablosuz kulaklıklar oldukça uzun bir kullanım sunarken Apple AirPods modelleriyle tek bir şarjda 5 saate kadar dinleme, 3 saate kadar da konuşma süresi elde ediyorsunuz. Eğer bütün gün bu cihazı kullanan birisiyseniz şarj haznesine koymalısınız ve şarjının dolmasını beklemelisiniz. 2016 yılında piyasaya sürdüğü AirPods modeliyle teknoloji dünyasına önemli katkı sunan Apple, milyonlarca kişinin kablosuz kulaklık deneyimine kavuşmasını sağladı. Bu yadsınamaz. Öte yandan AirPods’ların kullanımının geniş kesimlere yayılması onları ‘artık havalı’ olmaktan çıkarttı ve sıradanlaştırdı.

Apple AirPods

Bu nedenle belki de kaçınılmaz olarak aykırı olmak isteyen bazı trend belirleyici kişiler, eski teknolojiye geri dönüş yaparak fark yaratmak istiyor. Kablolu kulaklıklar bu noktada ilk sırada geliyor. Bella Hadid, Lily-Rose Depp, Kristen Stewart ve Zoe Kravitz gibi milyonlarca hayranı bulunan isimler bariz bir şekilde kablolu kulaklıklarını takıp fotoğraflandılar.

Instagram üzerinden ise bu fotoğrafları paylaşmak için ‘@wireditgirls’ adı altında bir hesap dahi oluşturuldu. Öte yandan TikTok üzerinden de pek çok kişi bu konu hakkında videolar çekiyor. Apple’ın bir süredir kutu içeriğinden çıkarttığı bu kablolu kulaklıklar da yine ‘ulaşılabilirliği değiştiği’ için popüler hale gelmeye başladı. Elbette kablolu kulaklıkların şarj sorununun olmaması, kablosuza göre daha zor kaybolması gibi bazı avantajlarla daha pratik bir kullanım sunduğu biliniyor.

Apple AirPods

AirPods hakkında ilginç bir şekilde radyasyon yaydığına yönelik bir inançta son yıllarda yükselişe geçti. Resmi kuruluşlar Bluetooth tarafından yayıan radyasyonunun hiçbir sorun teşkil etmediğini söylüyor. Yine de bu sebepten de kablosuz kulaklık kullanmak istemeyen bir kesim bulunuyor.

Instagram’daki ‘Wired it Girls’ sayfasının sahibi Shelby Hull ile konuşan WSJ, ilginç bir noktaya parmak basıyor. Hull, kablolu kulaklıklara geri dönüşü ‘Tumblr döneminin romantik bir canlanması’ olduğunu düşünüyor. Hull’a göre bu kablolu kulaklıkların kullanımının artması tüketim olarak değil de estetik açıdan bir dönüşü temsil ediyor.

Bu sebeple AirPods’lara oranla EarPods(Apple’ın kablolu kulaklıkları) modellerinin fiyatının daha da uygun olması ve bunun bir trende dönüşmeye başlaması daha fazla kişinin kablolu kulaklık kullanmasıyla sonuçlanabilir.

Telefonunuzda daha az zaman harcayın! İşte taktikler

Telefonunuzu öldüren kritik hatalar! Bunları sakın yapmayın

Cevap bırakın