Airfyer Fritöz ile Zahmetsizce ve Sağlıklı Yemek Nasıl Hazırlayalabiliriz?

0

Airfryer ya da hava fritözü son dönemde mutfakların vazgeçilmezi. Philips, ilk airfryerı geliştiriyor ve ardından patentini alıyor. Diğer markalar en azından bu ismi kullanamıyor. Mutfakta mucize yaratan bu aletler sadece sıcak hava ve az veya hiç yağ olmadan kızartma sonuçları veriyor. Ürün o kadar popüler ki ABD’de mutfakların %40’ında bir adet airfryer bulunuyor. Siz de bu tarz bir ürün ile hızlı ve sağlıklı yemek yapabilirsiniz. Menünüzü ev yapımı patates, tavuk kanadı, kavrulmuş sebze veya kurabiyelerle zenginleştirme vakti!

Airfryer
Airfryer sayesinde etten sebzeye onlarca yemek hazırlayabilirsiniz

Airfyer nasıl çalışır?

Bu aletleri aslında fanlı bir fritöz olarak düşünebiliriz. Bu fritözün üst kısmında bir ısıtma mekanizması ve fan bulunur. Önce yiyeceklerimizi fritöz tarzı hazneye yerleştiriyoruz. Ardından çalıştırıyoruz ve sıcak hava yiyecekleri sarıyor. Bu hızlı sirkülasyon, yiyecekleri kızartmaya çok benziyor. Fakat yağsız bir işlem olduğu için çok daha sağlıklı sonuçlar elde ediyoruz.

Pratik yemek zamanı

Airfryer, yemeklerin içini kurutmadan kızartabiliyor. Ürünün çıkış noktası “sağlıklı patates kızartması” sloganıydı. Gerçekten patatesleri yağsız bir şekilde yemek için bile airfyer düşünebilirsiniz. Ancak tabii ki seçenekler patates ile sınırlı değil. Tatlı, tuzlu birçok alternatifiniz var. Örneğin et sevenler, mangal tadı ile yarışabilir. Donmuş bir eti sadece 10-12 dakika içerisinde yemeğe hazır hale getirebilirsiniz. Şinitzel veya farklı tavuk çeşitlerinde de ürün çok başarılı. Aynı şekilde mısır yapmanızı da tavsiye ederim. Mısırlar hem hafif közlenmiş hem de içindeki sütü koruyacakları için bir hayli lezzetli olacak. Daha kolayına kaçmak isterseniz de marketlerde airfryer uyumlu cupcake benzeri tatlılar bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken karışımı kaba koyup talimatları takip etmek. Farklı tarifler için Philips’in NutriU uygulamasını mutlaka indirin. Her zevke göre çok güzel öneriler bulacaksınız.

airfryer
Mevcut pişirme programları arasında hızlıca seçim yapabilirsiniz

Kullanımı gerçekten çok kolay

Bu fritözlerde tek yapmanız gereken zaman ve sıcaklık değerini ayarlamak. Örneğin mısır için ortalama 10 dakika ve 200 derece seçmeniz gerekiyor. Daha farklı gıdalar için de hem internetten hem de ürünün arkasından bilgi edinebilirsiniz. Fakat bir süre sonra deneme yanılma yöntemiyle ideal sürelerinizi bulacaksınız.

Fırının yerini alabilir mi?

Deneyimlerime göre Airfryer tam olarak fırın yerini almıyor. Çünkü genel olarak ürünlerin hazneleri fırınlara göre küçük kalıyor. Fakat bu tarz bir aletle fırını daha az kullanacağınız söyleyebilirim. Bu da elektrik faturanızda rahatlamaya neden olacaktır. Airfyer ile tanışmak için harika bir model önermek istiyorum. Philips’in HD9252/90 modeli oldukça kompakt. Ürün 4.1 litre ya da 0.8 kilo hazneye sahip. Ön ayarları ile çok daha kolay pişirebiliyorsunuz. Temizlik konusunda da rahat davranabilirsiniz. Çünkü kirlenen parçalarda elektronik bir aksam bulunmuyor. Fritöz kısmını bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. 3199 lira satış etiketi olan ürünü bu adresten detaylı inceleyip satın alabilirsiniz. Son söz olarak airfryer mutfağınızda olmasından keyif alacağınız bir ürün.

Cevap bırakın