Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAirbus’tan karbon fiber uçak

  Airbus’tan karbon fiber uçak

  airbus

  Havayolu şirketleri için uçak üreten Airbus, Qatar Havayolları şirketine satılan yeni A350 modellerinde yoğun şekilde karbon fiber malzeme kullanıldığını açıkladı. Spor arabalarda kullanılan ve hafif bir malzeme oluşuyla hız artışına pozitif katkı sağlayan karbon fiber malzeme fikri, konu uçaklar olduğunda bir ilk değil; ancak söz konusu Airbus A350 tipi modellerde ilk kez yüzde 50 oranında kullanıldığı kaydediliyor. Uçakta kullanılan malzemenin diğer yüzde 50’lik kısmını ise alüminyum oluşturuyor…

  Karbon fiber malzemenin daha düşük enerji ile daha fazla itiş gücünün önünü açtığı ve korozyona karşı da daha hassas olduğu vurgulanıyor. Airbus, Qatar Havayolu şirketi tarafından kullanılmaya başlananA350 tipi uçaklarda daha az enerji ile seyahat edebilmeye yönelik yeni bir fikri kullanıma sunmuş oluyor. Özellikle uçaklar gibi hızlı bir şekilde enerji harcayan ulaşım araçları için yeni böylesine bir atılımın gerçekleştirilmesi karbon salınımı açısından önem taşıyor.

  airbus

  Dahası da var: Jet lag önleyici teknoloji

  Airbus, A350’nin daha hafif ve daha tasarruflu bir model olduğunun altını çizerken yolcuların jet lag geçirmesinin önlenmesinde de yardımcı olacağını iddia ediyor. Bunun için kabinde kullanılan LED ışıklar, güneşin doğal parlaklığının taklidini sağlıyor.

  Yüksek basıncın etkileri ile savaş

  Diğer konfor sistemleri arasında uçaktaki havanın her 2-3 dakikada bir tamamen değiştirilmesini sağlayan filtreleme sistemi, yüksek irtifadaki basıncın (özellikle kulaklardaki) etkilerine olumlu bir enger teşkil ediyor.

  Qatar Havayolları, ilgili uçağın kullanıldığı ilk şirket olacak, elbette yakın zamanda diğer şirketlerin de bu modeli kullanmaya başlayacağını belirtelim.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN