Airbnb ile konaklama güvenli mi?

0

Airbnb seyahat etme alışkanlarımızı değiştiren bir sistem. Seyahat edenler için oda ve daire kiralama hizmeti sunan site, dünyada pek çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Her ne kadar sistem ev sahipleri ve seyahat edenler için kolaylık sağlasa da pek çok güvenlik problemini beraberinde getiriyor. Peki bu güvenlik riskleri nelerdir? Geçtiğimiz hafta sistemi test ettim ve gördüğüm sıkıntıları sizlerle paylaşıyorum.

Kaldığınız ev güvenli mi?

Çoğu durumda, Airbnb’de gördüğünüz resimler ve özellik açıklamaları çekici görünebilir. Ancak, mekanın resimde gösterildiği gibi görüneceğinin garantisi yoktur. Aslında, gerçekler tamamen farklı olabilir. Airbnb konuklarının yaşadığı en sık karşılaşılan sorunların başında güvensiz bir mahallede bulunma, ev hakkında verilmiş yanlış bilgiler, böcek, ev hakkında saklanan önemli detaylar, eve saklanmış gizli kameralar sayılabilir.

Çoğu ülke, otel ve konaklama evlerinin katı güvenlik yasalarına uymasını gerektiriyor. Ancak yasalar ve düzenlemeler dünyanın çeşitli yerlerinde farklılık gösteriyor. Normal şartlarda otel ve pansiyonlar ülkemizde ilgili kurumlarca denetleniyor ve yangın, deprem, afet gibi senaryolara karşı işletmelerin gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Airbnb sisteminde ise ev sahipleri evlerinin güvenli olduğunu kanıtlamak zorunda değiller. Dolayısı ile olası acil durumlarda risk altındasınız.
Bu evlerde ayrıca yangın söndürme tüpü, duman ve karbon monoksit dedektörü ve ilk yardım çantasının bulunması gerekiyor. Ancak pek çok evde bu imkanlar belirtilmesine rağmen olup olmadığı denetlenemiyor. Üstelik doğrulanmış ev sahipleri hesaplarını başkasına devredebilir ve siz profil bilgilerini gördüğünüz kişi dışında başkaları ile muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz. Aslında böylesi bir durum kimlik sahteciliği kapsamına da giriyor. Çünkü internette oluşturduğunuz hesap kişiye özeldir. Daha da kötüsü sonsuza kadar yasaklanmış ev sahipleri sisteme tekrar tekrar üye olup, sistemi manipüle edebilir.

Türkiye’deki kullanıcılara destek verilmiyor
Her ne kadar çoğu insan Airbnb’de kalırken iyi deneyimler yaşadığı doğru olsa da, platformun konukları potansiyel olarak tehlikeye sokabilecek bazı boşluklara sahip olduğunu bilmek gerekiyor. Buradaki en büyük problem sitenin ülkemizde Türkçe destek vermemesi. Haliyle bir sıkıntı yaşadığınızda eğer dil probleminiz varsa destek alamazsınız. Üstelik İngilizce bilseniz bile destek alamıyorsunuz. Çok önemli bir güvenlik ihlali bile bildirdiğinizde, üstelik kendinizi tehlike altında hissettiğinizde bile size günler sonra geri dönüş yapıyorlar.

Anlayacağınız Airbnb sistemi temizlik problemleri, ısıtma ve tesisat sorunları, hileli ilanlar, yanlış kimlik veren ev sahipleri, dolandırıcılık ve fiziksel güvenlik riskleri nedeniyle sistem ülkemizde ve dünyada biraz sıkıntılı. Her ne kadar sitede süper ev sahipleri olsa da, güvenlik risklerini her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kişisel bilgileriniz güvende olmayabilir

Airbnb sisteminde bir diğer güvenlik sorunu da evde kullanılan ve herhangi ek ücret ödemeden kullanabileceğiniz Wi-Fi bağlantısı. Pek çok otel misafirleri için güvenli internet altyapısı sunmak için yatırım yapsa da, kısa süreli ev kiraladığınızda böyle bir imkana sahip olmuyorsunuz. Üstelik ev sahiplerinin bilgilerine ve özel fotoğraflarına da biraz teknik bilgisi olan konuklar Wi-Fi’den rahatlıkla ulaşabilirler. Daha da kötüsü kimlik veya pasaport bilgileriniz Airbnb hesabınız hacklenirse art niyetli insanların eline geçebilir. Bu konuda hali hazırda pek çok mağdur kullanıcı internetteki forumlarda hesaplarını nasıl geri alabilecekleri konusunda destek arıyor. Sonuç itibarı ile Airbnb bir NSA değil ve sizin kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamanın garantisini veremez. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Kiralarda artışa neden olabilir

Yakın bir zamanda İspanya Mallorca’daki yetkililer kısa süreli kiralama yapılabilen evleri yasaklamaya yönelik girişimde bulundular. Bunun nedeni şehir merkezlerinde yer alan pek çok evin bu sistemle kiraya verilmesi ve vatandaşların konut ihtiyacının karşılanamaması. Keza ülkemizde de pek çok girişimci evini bu yöntemle kiralıyor ve ek kazanç sağlıyor. Yakın zamanda bu durum özellikle merkezi lokasyonlarda kiralarda oldukça önemli artışlara neden olabilir. Ancak standart evlerin bile günlük kiralama ücretleri neredeyse otellerle baş başa gidiyor. Aslında şu şartlarda otel karşılaştırma sitelerinden çok daha uygun fiyatlı odalar ve pansiyonlar bulabiliyorsunuz. Bonus olarak oda kahvaltı, temiz çarşaflar ve daha güvenli bir ortam var… Ben seçenekleri sundum, karar vermek size kalmış.

Cevap bırakın