Aile büyükleri için teknolojik ürün önerileri

1

Kullanımı kolay ve pratik, yönergeleri basitleştirilmiş ürünler aile büyüklerimizin hayatında fark yaratıyor, aile büyükleri için teknolojik ürün önerileri yazımda size bekliyor.

Teknoloji ve teknolojik ürünler yaş bağımsız hepimizin hizmetinde. Günlük hayatımızın bir parçası olan işlerimizin üstesinden kolaylıkla gelmemizi mümkün kılan teknolojik ürünleri kullanmak, aile büyüklerimiz için her zaman kolay olmuyor. Diğer yandan kullanımı kolay ve pratik, yönergeleri basitleştirilmiş ürünler aile büyüklerimizin hayatında fark yaratıyor.

 

Aile büyükleri için teknolojik ürün önerileri

Malum dijital dönüşümün ve ona bağlı tüm süreçlerin hızlandığı günümüze adapte olmak özellikle yaşlılar için hiç kolay değil. Bildiğiniz üzere Yaşlılara Saygı Haftası 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanıyor. Bu özel haftada, yaşlıların yaşadığı sorunlara dikkat çekilirken, çözüm önerileri de paylaşılıyor.

Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan bu haftada, empati geliştirerek, durumlarını anlamaya çalışarak aile büyüklerimizin hayatını kolaylaştırabiliriz.

 

Lütfen unutmayın! Hepimiz bir gün yaşlanacağız.

Yaşlılık, yaşamın diğer evreleri gibi doğal, kaçınılmaz ve tüm insanlar için geçerli olan bir durumdur. Bireyin kalıtımla getirdiği özelliklerine, beslenmelerine, çevre koşullarına ve kültürel çabalarına göre erken ya da geç sorunlu ya da az sorunlu olur.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)’nün yaptığı bir sınıflandırmaya göre;

 • 45-59 yaş arası orta yaş,
 • 60-74 yaş arası yaşlılık,
 • 75-89 yaş arası ileri yaşlılık,
 • 90 ve üstü ise ihtiyarlık kategorisine alıyor.

Biyolojik olarak kaçınılmaz olan bu sürecin sağlık, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları da bulunuyor.

 

Pandemi sebebiyle daha az görüştüğümüz aile büyüklerimiz hem günlük işlerini yaparken hem de bizlerle kurdukları teknoloji destekli iletişimde zorlanabiliyor. Kişisel bakım ve ev işlerinin büyük bir kısmını bizden daha az destek alarak gerçekleştiriyorlar. Teknoloji bizim hayatımızı kolaylaştırdığı gibi yaşlıların da yaşam kalitesinde fark yaratıyor. Bu özel haftada aile büyüklerinizi hatırlamak ve hediyeleriniz ile sevindirmek isterseniz aşağıdaki kriterlere dikkat edebilirsiniz.

 

Aile büyüklerimize hediye seçerken nelere dikkat etmeli?

Yaşlı aile büyüklerimize hediye seçerken önce ihtiyaçları belirlemeli ardından temel bazı özellikleri göz önünde bulundurarak hediye seçmek önemli.

Örneğin;

 • Anneannenize, babaannenize ve dedenize hediye alırken temel olarak kullanımı kolay ve yönergeleri basit olan;
 • Ele alındığında / taşındığında daha hafif ağırlığa sahip teknolojik cihazlar,
 • Kumandası bulunan, kumanda ile kontrol edilebilen cihazlar,
 • Günlük temizlik yapabilecek durumda ise eğilip kalkmasını en aza indirecek ayaklı süpürge veya robot süpürge gibi ev aletleri,
 • Daha büyük ekranlı televizyon,
 • Görüntülü görüşme yapabilecekleri tablet veya telefon,
 • Daha rahat duymalarını – odaklanmalarını sağlayacak kulaklık,
 • Nabız, tansiyon, uyku takibi yapan akıllı saat,
 • Aydınlatmadan ev aletlerine, temizlikten kişisel bakıma dek uzanan çeşitlilikte faydalanabileceği akıllı teknolojilere sahip ev aleti ve benzeri ürünler,

günlük yaşamlarına değer katacaktır.

 

Yaşlılara Alınacak En Güzel Hediyeler

Doğru seçilmiş hediyeler ile aile büyüklerinizi sevindirmek isterseniz aşağıdaki önerilerimi inceleyebilirsiniz.

 

DYSON Dyson V11 Absolute Extra Kablosuz Elektrikli Süpürge

Eğil, kalk derdinden kurtaran, kısa sürede etkili bir temizlik sağlayan bu süpürge, akıllı teknolojisi ile zemin tipini algılayarak başlık değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Evin tüm alanlarında kullanılabilen bu süpürge ile aile büyükleriniz yorulmadan temizlik yapabilir.

 

SAMSUNG EO-B3300 Level U2 Bluetooth Kulaklık

Tüm bluetooth telefonlarla uyumlu çalışan bu kulaklık, ister görüntülü veya klasik telefon görüşmeleri, ister ise müzik dinlemek veya bir şeyler izlemek için ideal. 41.5 gram ağırlığındaki tasarımı ile aile büyüklerinizin kulaklarını yormadan ve istedikleri açıda rahatça kullanılabilecekleri bu kulaklık aklınızda bulunsun.

 

LENOVO Tab M10 Plus 2.3GHZ 4 128 10.3″ 1920×1200 IPS Tablet

 

Giriş seviyesinde bir tablet almayı düşünüyorsanız, 10.3 inç ekran büyüklüğü,
8 ve 5 megapixel kamera çözünürlüğü, 8 çekirdekli güçlü işlemcisi, dar çerçevesi ve hem sağlam hem de hafif kasası ile göz dolduran bu tablet, gözleri yoran yanlış duruş ve çarpma risklerine karşı da uyarı yapıyor.

 

MIELE Scout RX2 Home Vision Wi-Fi Akıllı Robot Süpürge

Düzenli ve otomatik çalışarak temizlik için ayrılan vakti ve enerjiyi hayata geri kazandıran robot süpürgeler, her geçen gün daha fazla tüketici tarafından tercih ediliyor. Kesintisiz 120 dakika çalışabilen, her hareketi izlenebilen bu akıllı robot süpürge aile büyüklerinizin favorisi olacaktır.

 

MIELE Scout Akıllı Robot Süpürge

 

 

1 yorum
 1. […] yönergeleri basitleştirilmiş ürünler aile büyüklerimizin hayatında fark yaratıyor, aile büyükleri için teknolojik ürün önerileri yazımı da aşağıda […]

Cevap bırakın