AIDS testi yapabilen USB bellek geliştirildi

0

licvv7d7g1hywpsmwmil

AIDS, çağın en önemli, en ölümcül sağlık sorunlarından biri. Her ne kadar farkındalık anlamında son derece kritik önem taşıyan ilerlemeler kaydedilse de AIDS hastalığı ile birçok yönden mücadele dünyanın birçok yerinde devam ediyor. Teknolojinin çeşitli alanlardaki etkileri, AIDS hastalığı konusunda da görülüyor. İşte bu yönde geliştirilen yeni bir aygıt ise son dönemin dikkat çeken yenilikleri arasında.

DNA Electronics ve Imperial College London araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışma sonucunda AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünü tespit etmeye yarayan USB bellek geliştirildi. Kan testi yapabilen bu küçük ama fonksiyonel aygıt, aynı zamanda bilgisayar entegrasyonu yoluyla ek özellikler dhlis94yq6ht0qhs41alke sunuyor…

Şimdiye kadar yapılan testlerde yüzde 95 doğruluk oranına ulaşıldığı kaydedilen aygıt, temelde kanın damlatılması ve ardından da USB portuna takılmış durumdaki aygıtın sonuçları doktorlara ulaştırması şeklinde çalışıyor. Ayrıca AIDS hastaları için gidişat, ilaçların düzenli kullanımına ilişkin veriler de aktarılıyor.

Gerek son derece pratik ve efektif oluşu, gerekse tutarlı sonuçları ile bilim dünyasında ses getiren bu teknolojik ürünün önümüzdeki süreçte tedariğinin sağlayacağı ifade ediliyor. İlginç bir detay olarak söz konusu aygıtın klasik bir USB bellek formunda kullanımının mümkün olduğu belirtiliyor.

DNA Electronics adlı şirketin, hepatit gibi diğer hastalıklarla ilgili cihazlar geliştirmeyi planladığı da aktarılan bilgiler arasında.

Görseller: Imperial College London/DNA Electronics

Cevap bırakın