Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  TeknolojiAI Pin akıllı telefonların geleceği mi?

  AI Pin akıllı telefonların geleceği mi?

  Humane’in geliştirdiği teknoloji, yakaya takılan bir broş tasarımını kullanıyor ve bugünün teknolojilerini bir seviye daha öteye taşıyor. Humane’in Ai Pin adlı cihazı fotoğraf çekebiliyor ve metin gönderebiliyor, kişinin avucuna görsel bir arayüz yansıtmak için bir lazer kullanıyor ve ChatGPT kadar keskin olabilen bir sanal asistanla birlikte geliyor. Her zaman web’de arama yapmaya ve iletişim kurmaya hazır olmasıyla akıllı telefonlara olan bağımlılığı ortadan kaldırması bekleniyor.

  ChatGPT’den gelen güç

  Dünyanın ilk ekransız akıllı telefonu olan AI Pin, Humane tarafından piyasaya sürüldü. Bu teknoloji, kullanıcı adına görevleri yerine getirmek için ChatGPT ve Bing kullanıyor. ChatGPT bildiğiniz gibi OpenAI’ın geliştirdiği ve dünyanın pek çok noktasında büyük ilgi gören bir yapay zeka destekli sohbet robotu. Hal böyle olunca bu teknolojiden yararlanan çözümleri de daha sık görmeye başladık. Humane’ın AI Pin’i de ChatGPT’den güç alıyor ve bu yönden iddialı görünüyor.

  Beğenen de var abartıldığını düşünen de

  Cihazın henüz ne kadar başarılı olduğu ve hatta ne kadar gerekli olduğu konusu hala tartışmalı ve her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Kimi kesim çılgın bir buluş olarak bu teknolojiye yaklaşırken, kimi ise kullanımının sınırlı kalacağını ve fazla abartıldığını düşünüyor.

  Apple’da çalışan iki kafar Humane’i kurdu

  Eski Apple çalışanları Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno tarafından kurulan Humane adlı girişim, uzun zamandır “yapay zeka çağı için tasarlanmış” bir cihazdan bahsediyordu. Yani bu üründen bu yılın başlarında da bahsedilmişti ve kısa bir gösteri yapılmıştı. Nihayet Kasım ayında final sürümü tanıtıldı ve oldukça dikkat çekti.

  Ürünün herhangi bir ekranı yok, ama akıllı telefon gibi çalışıyor. AI Pin’i tişörtünüze takabilir ya da çalışma masanıza tutturabilirsiniz. Cihazın bir ekranı yok, ancak sizin adınıza görevleri yerine getirmek, mesaj göndermek, arama yapmak, fotoğraf çekmek ve not tutmak için ChatGPT ve Bing kullanıyor.

  AI Pin manyetik bir yapıda ve gömleğe ya da herhangi bir giysiye broş gibi çok kolay bir şekilde takılabiliyor. Ama isterseniz masaya da bağlayıp kullanabiliyorsunuz.

  Avuca yansıyan ekran

  Ürünün en ilgi çekici yanı avuç içine yansıyan görüntüsü olsa gerek. Yeşil bir lazer kullanan AI Pin, avucunuza bilgi yansıtarak onu akıllı bir yüzeye dönüştürüyor. Arama yapmak veya mesaj yazmak için avucunuza dokunmanız yeterli oluyor.

  Cosmos OS üzerinde çalışan AI Pin, ChatGPT ve Bing’in üretken yapay zeka araçlarından yararlanıyor. Qualcomm Snapdragon işlemci, hareket sensörleri, 13 MP kamera ve daha fazlasıyla geliyor. Eclipse, Equinox ve Lunar olmak üzere üç çeşidi mevcut ve 34 gram ağırlığında. Ayda 24 dolarlık abonelik modeli ilk etapta ABD’de T-Mobile’a özel olurken ön siparişler 16 Kasım’da başladı bile. Ürünün sahiplerine ulaşması ise gelecek yılın başlarında mümkün olacak. Yani Ocak ayından sonra ürünü deneyimleyen kullanıcılar sayesinde AI Pin ile ilgili daha fazla bilgi ve deneyim sahibi olabileceğiz.

  Humane’in üzerinde durmadığı ama merak konusu olan noktalardan biri de AI Pin’in batarya ömrü. Ancak bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadığı için deneyim videoları gelmeye başladığında fikir sahibi olabileceğiz.

  Gerçekten büyük bir buluş mu yoksa…

  Humane Ai Pin’in arkasındaki mühendisliğin mükemmel olduğuna şüphe olmasa da, ticari uygulanabilirliği ve pratikliği konusunda sorulması gereken bazı ciddi sorular var. Akıllı cihaz inovasyonlarındaki en son gelişmeleri temsil eden Ai Pin, geleneksel akıllı telefon paradigmasına meydan okuyor, ancak hızla gelişen kişisel teknoloji dünyasında bir oyun değiştirici olarak kabul edilmek için tüm bunlar yeterli mi?

  Tasarımdan kaynaklanan ilk göze çarpan sorun, günümüzde tüm teknoloji kullanıcılarının dokunmatik ekranlara alışmış olması ve dokunmatik ekranların büyük ölçüde faydalı olduğunun kanıtlanmış olması. Akıllı telefonları cep telefonu dışında bir amaçla kullanmayanlar dışında, çoklu dokunma özelliğine sahip yüksek çözünürlüklü ekranları avuç içine lazer projeksiyonlarla değiştirmek bir nevi geri adım atmak anlamına geliyor. Bu nedenle Ai Pin, kelime düzenleme, video akışı ve görüntülü arama dahil olmak üzere hiçbir pratik modern görevi yerine getiremeyecek ve bu pek kulağa hoş gelmiyor.

  Ai Pin’in karşılaştığı ikinci sorun, kendisini yapay zeka destekli bir cihaz olarak tanıtmasına rağmen, akıllı telefon geliştiricilerinin aynı özellikleri kendi akıllı telefonlarına dahil etmelerini engelleyen hiçbir şeyin olmaması. Aslında, akıllı telefonların önemli ölçüde daha büyük işleme yeteneklerine sahip olmaları nedeniyle yapay zeka görevleri için daha uygun bir platform olması mümkün.

  Ai Pin’in karşılaştığı bir başka sorun, akıllı telefonlardan temelde çok farklı olması ve bu nedenle benimsenmekte zorluk yaşayacak olması. Cihazın elektronik cihazlara ilgi duyanlara hitap etmesi muhtemel olsa da, pratik uygulamalar söz konusu olduğunda, cebe konulabilen ve nispeten kolaylıkla çıkarılabilen tipik bir akıllı telefon çok daha fazla işlevsellik sağlayabilir.

  Genel olarak, Ai Pin’in kullanıcıların elektronik cihazlarla etkileşim biçimini değiştirmeye çalıştığı görülüyor ve kesinlikle parlak bir mühendisliğe sahip olsa da, akıllı telefon pazarını alt üst etme şansı son derece düşük.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN