Age of Empires IV İnceleme

0

Popülaritesi ile oyun dünyasının en köklü yapımlarından olan Age of Empires serisi yeni oyunu Age of Empires IV ile geri döndü. Yıllar boyunca beklediğimiz dördüncü oyun bakalım isteneni verebiliyor mu?

Oyun dünyasının Gerçek Zamanlı Strateji klasmanında tartışmasız lider yapımlarından biri olan Age of Empires serisi 1997 yılından günümüze kadar tüm platformlarda, yenilenmiş sürümleri, ek paketleri dahil 30’dan fazla defa karşımıza çıktı. CD olarak başlayan yolculuğu DVD’lere oradan da dijital platformlardan indirilebilir hale kadar geldi. Tarihin belli bir dönemine ışık tutması, birimler ve ülkelerle birlikte oynanış mekaniklerinin benzer oyunlardan daha farklı duruşu, çok oyunculu desteği ile birlikte yıllar boyunca Age of Empires mirası nesilden nesile geçen, internet kafelerde saatler boyu süren heyecanlı oyun seanslarına dönüştü.

1997 yılında seri ile tanışan insanların ilerleyen yıllarda iş hayatına karışması ile birlikte gittikleri yerlerde Age of Empires oynayan oyuncuları bulmaları ya da internet üzerinden haberleşmelerinin akabinde o internet kafede oyun oynayan, iş adamı formatında gömlekli abiler ekolü de tam olarak bu döneme denk gelmektedir.

Kendi süreci içinde Age of Empires çağı yakalamaya çalışan çizgisi ve klasik mekanikleri ile her zaman gündeme oynayan bir yapım oldu. 2005 yılında mobil cihazları denemeleri, 2011 yılında Online dünyaya özel bir yapımla yeni bir hat yakalama çalışmaları serinin kemik kadrosu tarafından ilgiyle takip edildi.

Bütün beklentilerimizi alevleyen ise aşağıdaki dergi reklamının dünya üzerinde yayılmış olmasıydı. Acaba Age of Empires IV modern zamanlarda mı geçecekti? Çok uzun süre bu düşünce ile hayaller kurduk. Dönem itibariyle bu serinin rakipleri de ortaya çıkıyordu. Rise of Nations bir tarafta, Empire Earth bir tarafta, Total War serisi bir tarafta yıllar içinde RTS kategorisinin iyice genişlemesine yarar sağladılar.

Age of Empires IV için modern zamanlarda geçip geçmeyeceğini merak ettiren fotoğraf
Age of Empires IV için modern zamanlarda geçip geçmeyeceğini merak ettiren fotoğraf

Ve ilk Age of Empires IV duyurusundan bugüne tek bir videoyu ya da detayı dahi okumadan, sıfır heyecan ve hype ile oyunun başına geçtim. Kendimi herhangi bir kalıba sokmadan bu yapımı deneyimlemek istiyordum. RTS’leri genellikle tek başıma oynamayı ve görev serilerini geçmeyi seven biri olarak yine usülü bozmadan adım attım.

Geliştiren ekip Relic Entertainment ve World’s Edge. Burada Relic tarafının RTS deneyimi muazzam bir önderlik etmiş ve Company of Heroes ve Warhammer 40K: Dawn of War serilerinde olduğu gibi bir hikaye anlatımına odaklı, kahramanların merkeze alındığı harika bir çizgi yakalanmış.

Senaryo görevlerine başlar başlamak sizi karşılayan video içerikler bölümler boyunca devam ediyor. Bölüm başında, aralarda ve son kısımlarda olayların gidişatı ile alakalı son bilgileri bu videolardan alıyorsunuz.

Burada Relic tarafını tebrik etmek lazım. Daha önce Company of Heroes için deneyimledikleri gerçek dünyadan verilerin hikayeleştirilmesi formatını bu defa senaryonun geçtiği yıl ile günümüzdeki drone ve dış çekimler üzerinde birleştirerek önümüze çıkartmışlar. Örneğin Dover Kuşatması’nda bahsi geçen kalenin günümüzdeki konumuyla geçmişte orduların kaleye nasıl konum aldığını aynı çekim üzerinde verebilmeleri ve bunu bir tarihi anlatan görsel ansiklopediye çevirmiş olmaları oyun zevkimi beşe katladı diyebilirim.

Oyun tek oyunculu mod altında sefer, çarpışma ve savaş sanatı isimli kategorilere ayrılıyor. Burada verdiğim başlıklar gibi oyunun tamamı Türkçe metin ve altyazı ile birlikte geliyor.

Tamamladığınız görevler ile birlikte videolar, tarihten sayfa isminde bilgi notları ya da profilinizde sergileyebileceğiniz objelerin kilidi açılıyor. Çarpışma ve Savaş sanatı kısımları sizin çok oyunculu bölümler öncesi pratiğinizi geliştirmenize yarayacak modlar diyebilirim.

Age of Empires IV içinde bize sunulan medeniyetler

  • İngiliz
  • Çinli
  • Fransız
  • Kutsal Roma İmparatorluğu
  • Moğollar
  • Rus
  • Delhi Sultanlığı
  • Abbasi Hanedanı

Bu medeniyetlerin bilgileri, teknoloji ağaçları oyun içerisinde güçlü yönleri ve kullanımları ile yer alıyor. Oyunda Karanlık Çağ, Feodal Çağ, Kale Çağı ve İmparatorluk Çağları mevcut. Senaryo akışı içinde çağlar arasına bölünmüş farklı dönemleri ve olayları işliyoruz.

Normanlar, Yüz Yıl Savaşları, Moğol İmparatorluğu ve Moskova’nın Yükselişi ana oyun ile birlikte gelen hazır senaryolar. Oyunun ilerleyen dönemlerinde farklı modlar ve DLC’lerin gelmesi de olası.

Genel olarak çatı içerikten bahsettikten sonra biraz oyunun mekanik kısmına, grafiklerine ve oynanışına geçelim.

Yıllardır RTS oynuyorsanız oyuna hiç zorluk çekmeden alışabileceğinizi söyleyebilirim. Hatta oyun bu noktada birden fazla zorluk seçeneği ile sizi kolay adapte edebilmek için aksiyon almış. Harita üzerinde birim bas, ilerle, düşmanı kes, daha çok hammaddeyi ele geçir ve işle, daha çok asker bas, dengeli ordu kur denklemi çalışıyor. Bir yeri yakıp yıkmak istiyorsanız antisini basmanız ve dengeli bir ordu kurarak o anti birimi de korumanız gerekiyor. Bazı görevler bir tık zorluyor sizi lakin genel olarak online dünyaya kadar görevlerin bütün olayı sizi mekaniklere alıştırmak ve az önce dediğim harika hikaye anlatımını dinletmek olduğu için resmen mest oluyorsunuz ekran başında.

Grafik olarak yapım 4K ve HD Pack desteği ile birlikte geliyor. Ben oyunu 3K çözünürlüğe sahip 34” HDR bir monitörde deneyimledim. Görsel açıdan o kadar iyi çalışılmış ve o kadar başarılı bir kombinasyona ulaşılmış ki, eski Age of Empires hissini kaybetmeden yenilenmiş dokunuşlar ile bütünleşik tarihi bir tabloya bakıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Sesler ise har zaman olduğu gibi son derece başarılı sonuçlar veriyor.

Uzun yıllar RTS seven oyuncular için yine baş tacı olacak olan Age of Empires IV beni oldukça mutlu etti. Arkadaşlarınız ile eski günlerin heyecanına dönmek istiyorsanız kaçırılmayacak bir fırsat sizi bekliyor.

 

Cevap bırakın