Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiADSL mi, kablolu mu, mobil mi? İnternetinizi nasıl alırdınız?

  ADSL mi, kablolu mu, mobil mi? İnternetinizi nasıl alırdınız?

  iStock_000009031898_LargeSorunun yanıtı için tüm yazıyı okumanıza gerek yok. Şayet internet hizmetini evde alacaksanız, şu anda fiberden daha iyisi yok. Ama, “Ben çok geziyorum, sürekli mobilim…” diyorsanız, o zaman 3G’den şaşmayacaksınız.

  Her ne kadar fiber internet desek de, birçok kentte, özellikle İstanbul’da fiber bağlantı hizmeti operatörler tarafından tam layıkıyla verilemiyor. Bunun en önemli nedeni, fiberle ilgili kazı izni konusunda belediyelerle yaşanan sorun… Dolayısıyla İstanbul’un göbeği diyebileceğimiz noktalarda fiber hizmeti almak pek mümkün değil… Ancak kent dışında yeni yerleşme bölgelerinde nadiren fiber hizmeti bulabiliyorsunuz.

  AB’de fiber kullanımı yüzde 16, bizde ise 1,9

  Avrupa Birliği ülkeleri arasında fiber internet kullanımı yüzde 16 seviyelerinde olmasına rağmen, ülkemizde bu oran yalnızca yüzde 1,9 civarında.. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı resmi bilgiye göre İstanbul’a 2008 yılında 678 km fiber şebeke döşenmişken, 2014 yılında yalnızca 17 km fiber şebeke döşenebilmiş. Bu durumun arkasında ise belediyelerin vermediği kazı izinleri ve kazılar için talep edilen fahiş ücretlerin bulunduğu iddia ediliyor.

  Fiber ve ADSL arasındaki farklara gelecek olursak; fiberde iletim fiber optik kablo üzerinden ışıkla yapılırken, ADSL’de bakır üzerinden elektrikle yapılıyor. Bakırın kaldırabileceği internet hızına karşın, fiber üzerinde çok daha büyük hızlara çıkılıyor. ADSL bağlantıda ana santrale yakın olmanız gerekir. Oysa, fiber bağlantıda santrale uzaklığınız herhangi bir engel teşkil etmez. Ayrıca bakıra oranla fiber daha fazla kararlılık gösteren bir teknolojidir, bağlantınızın kalitesi dış ortamdan kolay etkilenmez.

  Yaklaşık 6 milyon 700 bin ADSL abonesi var

  Aslında çevirmeli bağlantı devrini görmüş biri olarak ADSL, hepimizi çok mutlu eden bir gelişmeydi. ADSL, yani Asymmetric Digital Subscriber Line, günümüzde dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen sabit bağlantı yöntemi… 2014 ikinci çeyrek rakamlarına göre ülkemizde 6 milyon 700 bin civarında ADSL abonesi bulunuyor. Asimetrik olarak nitelendirilmesinin sebebi, indirme ve yükleme hızlarının birbirlerinden farklı olmasıdır. Şu sıralar, indirme hızları 100 Mbps civarına kadar yükselmiş olsa da, yükleme hızları genel olarak 2 Mbps ile sınırlandırılmıştır.

  Kablo TV hizmeti üzerinden internet servisi de tercih edilmesi düşünülebilecek ihtimaller arasında yer alıyor. Ancak bu hizmet çok da yaygın değil… Ayrıca, hizmet kalitesi de tartışmalı. Kablo üzerinden internet hizmeti alanlar, ADSL’e oranla daha yüksek hızlarda yükleme şansına sahip olabiliyorlar. Halihazırda ülkemizde 500 bin kadar kablo internet abonesi bulunuyor.

  2009 yılında ülkemizde 3G’nin hizmete girmesiyle mobil bağlantıda yakalanan 56 Mbps hızı, sabit bağlantının da pabucunu dama attı. Bugün ülkemizde 3G hizmeti sunan üç operatörün ortak olarak sahip olduğu mobil abone sayısı 30 milyon sınırını zorluyor. Akıllı telefon ve tablet penetrasyonunun artması mobil abone sayısının da yükselmesine neden oluyor. Hem evde, hem de zaman zaman takıldığınız bir kafede internet hizmeti almak sizi mutlu ediyorsa size tavsiyemiz mobil internet olacaktır. Fiyatlar, diğer internet hizmetlerine oranla biraz daha pahalı olsa da, son dönemde yapılan kampanyalarla 3G internet hizmeti eskisi kadar cep yakmamaya başladı. Her ne kadar, taşınabilir bilgisayarlara takılan USB flash modemler var olsa da, herhangi bir akıllı telefonunuz mevcutsa, kişisel erişim noktası oluşturmak yoluyla da bilgisayarınızı internete bağlayabiliyorsunuz.

  Kıssadan hisse

  Sonuç: ev için bağlantıya ihtiyacınız varsa, önceliğiniz fiber olmalı… Bölgenizde fiber hizmeti veriliyorsa kaçırmayın. ADSL hizmeti alacaksanız, ana santrale yakın olup olmadığınızı kontrol ettirin derim. Mutlaka komşulara sorun, aldıkları hizmetlerden memnunlar mı, değiller mi diye?.. “Ben özgürüm, özgür yaşarım!” diyorsanız, 3G bağlantı gibisi yok. Üstelik, hem akıllı telefon ve tabletinizde, hem de taşınabilir bilgisayarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu arada bu yıl 4G ihalesinin yapılacağını da hatırlatmakta yarar var. Bu da 1 Gbps hız anlamına geliyor ki, uçmaktan çok da farklı değil…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN