Adobe’den sahte görsellere savaş

0

Öncü yazılım şirketi Adobe, sahte görsellerin tespiti için yapay zeka destekli olarak geliştirilen teknoloji çalışmalarında rol üstlenecek.

Küresel anlamda geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan ve son yıllarda geliştirdiği öde ve kullan prensibiyle gelirlerini artıran Adobe, bu kez farklı bir adımıyla gündeme geliyor. Köklü yazılım şirketi, sahte görsellerin keşfi noktasında çalışmalar yürütecek.

Görsellerin manipüle edilmesi günümüz dijital dünyasında son derece yaygın. Moda dergilerinin kapaklarından tutun da en basit portre fotoğraflarına kadar hemen her şeyde bu durumla karşılaşılabiliyor. Üstelik sahte ve gerçek görsellerin ayrımı da gelişen teknoloji ile birlikte hiç de kolay değil. Adobe, bu duruma yönelik çalışmalara destek vermek istiyor.

Bu kapsamda yürütülen bir çalışma olan DARPA Media Forensics programına dahil olunduğu bilgisi kamuoyuyla paylaşılırken, süreç içerisinde aktif olarak görev alacak isim de belli oldu: Şirketin araştırmacılarından Vlad Morariu.

Vlad Morariu, görsel üzerindeki manipülasyonun ortaya çıkarılması için yürütülen yazılımsal çalışmalarda yer alacak. Bu alanda yapay zeka teknolojisinin de devrede olduğu kaydediliyor.

Aktarılan bilgilere göre yapay zeka ile görsellerin gerçek ya da sahte olduğunu anlamak çok daha kolay ve doğruluk payı yüksek bir hal alacak.

Görselin ne şekilde ve nerede değiştirildiğine ışık tutacak olan ilgili teknolojinin geliştirilmesinde Adobe’nin kilit rol üstlendiği belirtiliyor.

Cevap bırakın