Adobe, Flash Player desteğini yıl sonunda kesiyor

0

Bir zamanların popüler yazılımı Flash Player için yolun sonu resmen geldi. Adobe, yazılıma desteğini 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle resmen sonlandıracağını duyurdu. Şirket yıl sonundan itibaren kullanıcıların cihazlarından yazılımı kaldırmalarını istiyor…

Birçok popüler yazılımın sahibi olan Adobe, Temmuz 2017 tarihinden yaptığı açıklamada 2020 yılı sonu itibariyle Flash Player desteğini keseceğini belirtmişti. Şirket yaptığı yeni açıklama ile Kullanım Ömrü Sonu (EOL) tarihinin 31 Aralık 2020 olduğunu resmileştirdi.

Flash Player devri bitiyor!

Birçok internet sitesi, oyun ve aplikasyonda kullanılan Flash Player internet dünyasının en popüler yazılımlarından birisiydi. Chrome ve Firefox gibi modern tarayıcıların HTML 5 altyapısını kullanmaya başlamasıyla birlikte popülerliği azalan ve Adobe tarafından da gerekli ilgiyi görmeyen yazılım, bu nedenle kullanım ömrünü tamamladı.

Adobe, Flash için yıl sonu itibariyle güncellemeyi bırakacağını ve internet sitesinin tüm yazılım indirme bağlantılarını kaldıracağını duyurdu. Destek vermediği bir uygulamanın indirilmesininin de önüne geçen Adobe bu tarihten itibaren herhangi bir güncelleme veya yama yayınlamayacak ve oluşabilecek herhangi bir güvenlik açığından sorumlu olmayacak.

Adobe, yazılımdan desteğini çektiği için kullanıcıların cihazlarından yazılımı kaldırması için internet sitesin yeni bir bilgi sayfası oluşturdu. Kullanıcılar bu sayfadan cihazlarından nasıl kaldırabilecekleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Flash Player, son yıllarda çok sayıda güvenlik sorununa kaynaklık etmiş, yazılımdaki açıklar Adobe’nin başını çokça ağrıtmıştı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın