Adobe, Flash’ın fişini 2020’den sonra çekeceğini resmi olarak açıkladı

0

Flash temelde; animasyonlar, web uygulamaları, masaüstü ve mobil uygulamalar ile mobil oyunlar oluşturmak için kullanılan video ve ses akışı da içeren yazılım platformu olarak tanımlanabilir. Ve son açıklamalara göre bu oldukça kapsamlı platform, resmi olarak üç yıl sonra ölüyor.

Flash’ın arkasındaki şirket Adobe, 2020 yılında platforma dair desteğini sonlandıracağını ve dağıtımı işini de bırakacağını açıkladı. Adobe, HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi açık platformların son birkaç yıldır olgunlaştıklarını savunuyor.

Ayrıca Adobe, içerik oluşturuculardan mevcut Flash içerikleri ile stratejilerini buna göre değiştirmelerini istedi. Kökeni 1996 yılına kadar dayanan Flash’ın sonlandırılmasına Apple, Facebook, Google, Microsoft ve Mozilla’nın da kendi planları var ve bunları resmi olarak kamuoyuyla paylaştıklarını da belirtelim.

Herhangi bir teknolojiden vazgeçiyorsanız üç yıl önemli bir süredir. Oyun, eğitim, video gibi Flash teknolojisinin etrafında işleyen birkaç endüstri var ve bu nedenle sürdürülecek hazırlıklar ve bu yöndeki firmalar açısından 2020’ye kadar alınacak kararlar önem taşıyor.

Cevap bırakın