ADATA, 8400mhz’lik DDR5 ramlar için Gigabyte ve MSI ile birlikte çalışacak

0

ADATA, 64 GB ve 8400MHz kapasiteli yeni nesil DDR5 RAM’ler için ilk somut adımı attı.

Yeni DDR5 RAM’ler için firmaların çalışmalara başladığı zaten biliniyordu. Bu konuda ilk sevindirici haber ADATA cephesinden geldi. Şirket, Gigabyte ve MSI ile yeni nesil RAM’lerin geliştirilmesi için ortak çalışılacağını duyurdu.

Bu iş birliği sayesinde artık 64 GB 8400 Mhz kapasiteye sahip DDR5 RAM’ler piyasadaki yerini alabilecek. Bunun gerçekleşmesi halinde ADATA firmasının RAM teknolojilerini yeni bir boyuta taşıyacağı düşünülüyor.

Gelen bilgilere göre RAM’lerin geliştirilmesi sürecinde Intel’in en son nesil işlemcileri kullanılıyor. Yeni nesil DDR5 RAM’lerin Intel’in 12. Nesil Alder Lake işlemci ailesiyle piyasadaki yerini alması planlanıyor.

Yeni nesil DDR5 RAM’ler sayesinde kullanıcılar daha fazla bant genişliğine sahip olacaklar. Bu sayede DRAM’lerde sıklıkla görülen çekirdek sayısı patlamasıın önüne geçilebilecek. Bant genişliğinin artmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda bilgisayarlarda ciddi performans artışları gerçekleşebilecek.

Günümüzde DDR4 RAM’lerin genelde 3200 MHz’de çalıştıkları düşünüldüğünde, ADATA’nın hedeflediği 8400MHz’lik hıza sahip DDR5’ler kullanıcıları şimdiden heyecanlandırmış durumda.

Yeni nesil RAM’lerin bant genişliğinin yanında sahip olduğu yüksek hız, RAM teknolojilerinin gelecekte büyük bir sıçrama yapacağının ve çok daha performanslı bilgisayarların geliştirileceğinin habercisi. Ancak kullanıcılar arasında yeni RAM’lerin muhtemel yüksek fiyatları hakkında da endişeler yok değil…

Cevap bırakın