Acil servise siber saldırı düzenleyen hacker yakalandı

0

shutterstock_125412173__1_10

ABD’de hacker’ların artık sınır tanımadığına dair son örnek 911 acil servis hattına düzenlenen siber saldırı oldu. Ülkedeki en önemli hatlardan biri olan ve sağlık ve adli vakaların ihbar edilmesi odaklı 911 hattına düzenlenen saldırı ülkede infial yaratmıştı. Olayın faili Meetkumar Hiteshbhai Desai adlı hacker, ABD’nin batısındaki eyaletlerden biri olan Arizona’da yakalandı.

3 ayrı suçtan yargılanacağı kaydedilen hacker, sistemde bir açık bulduğunu ifade etmiş ve bunu kendi YouTube kanalından paylaşmıştı. Büyük etki ise güvenlik açığını Twitter üzerinden paylaşmasıyla görüldü. Kötü amaçlı bir Java kodu paylaşan hacker, bunu tıklayan binin üzerinde kişinin mobil cihazları üzerinden 911’i aramasına neden oldu. Birkaç dakika boyunca yüzlerce çağrının alındığı 911 hattı adeta felç oldu.

“Komik olmak istemiştim”

Polise verdiği ifadede kodun bir arkadaşı tarafından bulunan bir açık üzerine hazırlandığını, tweet’in de kazara atılmış olabileceğini belirtti. Komik olmak istediğini ifade eden hacker, bunun yanı sıra adını online programcı camiasında duyurmak da istediğini itiraf etti.

Siber saldırganların nelere yol açabileceğine dair çarpıcı örneklerden biri olarak kabul edilen olayın ardından hacker’ın ciddi bir ceza alması bekleniyor. Öte yandan yaşanan bu vahim olay siber güvenliğin ne denli önemli olduğunu da açıkça ortaya koyuyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın