Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımArkası Açık ve Kapalı Kulaklık Farklar Nedir? Hangi Tip Size Uygun?

  Arkası Açık ve Kapalı Kulaklık Farklar Nedir? Hangi Tip Size Uygun?

  Kulaklık dünyasında zengin bir terminoloji mevcut. Genel olarak kullanıcıların pil ömrü, boyut gibi öncelikleri olması normal. Ancak bu yazımızda açık ve kapalı kulaklık kavramına değinmek istiyorum. Çünkü kulaklıklarla haşır neşir olan herkes mutlaka bu terimlerle karşılaşacak. Açık kapsül kulaklık olarak da bilinen bu modellerin artıları ve eksileri var. Gelin daha derinlemesine bakalım.

  açık kulaklık
  Açık kulaklık izole ortamlarda daha ciddi dinleyiciler için uygun bir seçenek. Marshall kapalı modeli Major IV, kalabalık içinde sizi daha iyi izole ediyor

  Açık Kulaklık ve Kapalı Kulaklık Arasında Seçim Zamanı

  Açık kulaklıkları görsel olarak ayırt etmek çok kolaydır. Çünkü bu modeller delikli bir yapıya sahiptir. Böylece arkası açık yapıdaki kulaklıklar belli bir seviyeye kadar hava ile etkileşime girer. Bu tip kulaklıklar daha doğal ses üretimi için elverişlidir. Fakat bu tip modeller sesi izole edemez. Yani hem dışarıdan gelen ses sizi rahatsız edebilir hem de sizin sesiniz dışarı çıkar. Dolayısıyla bu tip bir kulaklık ofiste, toplu taşımada çok uygun olmaz. Onun yerine sessiz bir ortamda ciddi dinlemeler için tercih edilir. Bu tip kulaklıklar daha niş ve talepkâr bir kitleye hitap ettiği için fiyatları da genelde daha yüksek olur. Kapalı kulaklıklarda ise basları daha belirgin hale getirmek mümkündür. Dolayısıyla müzikte bas ses arayanlar için kapalı kulaklıklar avantajlıdır. Ayrıca gürültü engelleme gibi yeni teknolojiler bu kulaklıkları daha yaygın hale getirir. Şimdi birkaç marka ve modelin kapalı kulaklıklarını inceleyelim.

  Marshall Major IV

  Kulak üstü bir model ile başlayalım. Amfi dünyasından logosuna aşina olduğumuz Marshall, bu üründe tecrübesini konuşturuyor. Çünkü küçük boyutlarına rağmen kulaklık zengin ve geniş yelpazede sese sahip. Ayrıca kablosuz kullanıldığı gibi kablo ile de ürünü kullanma şansınız var. Analog günlerin markası, kabloyu tam olarak terk etmemiş ve bence bu bir artı. Marshall 40mm sürücülerin tasarımında biraz daha parlak ve basların önde olduğu bir ayar tercih ediyor. Kulaklığın üzerinde tek bir düğme bulunuyor. Bu düğme ile ses ayarı, arama cevaplama gibi her ihtiyacı gideriyorsunuz.

  • Ürünü detaylı incelemek için lütfen bu adresi ziyaret edin.

  ANKER Soundcore H30i

  Marshall’a 40mm sürücüleri ile benzeyen ancak daha uygun fiyatlı bir ürün ile devam ediyoruz. Anker markasının Soundcore H30i modeli 70 saat gibi iddialı pil ömrüne sahip. Ürünün 183 gram olması uzun kullanımda önemli bir avantaj. Bluetooth 5.3 sürümünü destekleyen kulaklığın beğendiğim bir özelliği de SoundCore uygulaması. Bu uygulama üzerinden ekolayzır ayarlarınızı değiştirme şansınız var. Yani ses rengini kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

  • Ürünü detaylı incelemek için lütfen bu adresi ziyaret edin.

  Sennheiser Accentum

  Ses teknolojilerinin öncü ve köklü markalarından Sennheiser’ın kendine göre uygun fiyatlı bir ürününe geçiyoruz. 37mm sürücülere sahip bu ürün geleneksel nötr diyebileceğimiz Sennheiser imzasına sahip. 50 saat pil ömrü sunan bu kulaklık aktif gürültü engelleyiciye sahip. Kapalı bir model olduğu için bu tarz teknolojiler barındıran üründe bas sesleri artırabilirsiniz. Genel olarak Sennheiser bu kulaklıkta vokali öne çıkarmayı tercih ediyor. Öyle ki uygulamasını kurduğunuzda “Podcast” modunu bile görmek mümkün. Dolayısıyla yolculuk esnasında film, dizi, podcast gibi vokallerin öne çıktığı ortamlarda bu kulaklık öne çıkıyor.

  • Ürünü detaylı incelemek için lütfen bu adresi ziyaret edin.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN