Acer’dan sürpriz VR yatırımı

0

Tayvan merkezli tüketici elektroniği şirketi Acer, Starbreeze adlı sanal gerçeklik ekipmanları üreticisinin çoğunluk hisselerine sahip oldu. İlginç detay, halihazırda sanal gerçeklik aygıtı geliştiren Acer’ın kendi dışında bir üreticiyle bünyesine katma yoluyla da olsa çalışma kararı alması.

Acer ve Starbreeze şirketleri arasında geçtiğimiz yıl başlayan işbirliği, kısa süre önce farklı bir boyuta taşındı; StarVR adlı sanal gerçeklik ekipmanının üreticisi Starbreeze’in çoğunluk hisselerinin Acer tarafından satın alındığı açıklandı. Yeni oranlar, şirketin yüzde 66,7’sinin Acer’in bünyesine geçmesi şeklinde.

Starbreeze, çok yüksek profilli bir teknoloji şirketi değil (10 milyon dolardan daha düşük bir marka değerine sahip), ancak sanal gerçeklik yatırımları anlamında Acer tarafından atılan adımın dikkat çekici olduğu da bir gerçek.

StarVR, oldukça ‘hantal’ bir tasarıma sahip olmakla birlikte 5K çözünürlüklü görüntü desteği sunabiliyor. Ayrıca 210 derece gibi oldukça geniş bir açıda izleme deneyimi vaat ediyor. Etkileyici bir sanal gerçeklik ekipmanı olmasının yanı sıra arkasındaki Starbreeze’in The Walking Dead VR oyunu gibi yazılım alanında da iddialı çalışmaları bulunuyor.

En nihayetinde ise Acer’ın günümüzün yükselen, geleceğin ise önemli teknoloji trendleri arasında yer alması beklenen sanal gerçeklik alanındaki adımlarını hızlandırdığı görülüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın