Acer Nitro 5 inceleme

0

Acer Nitro 5 inceleme yazımızda iyi bir oyun dizüstü bilgisayarının illa çok pahalı olması gerekmediğini anlatıyoruz.

Acer Nitro 5 inceleme

Tasarım

Nitro 5‘in gövdesi siyah plastikten ve kırmızı vurgulara sahip. Kapağın bir kısmı ve alt yüz oluklu bir dokudan oluşuyor. Tasarım genel olarak çarpıcı, ancak abartılı değil. Bu arada, dizüstü bilgisayar Acer Nitro 7 ve Predator Helios 300’e de çok benziyor.

17 inçlik ekrana sahip dizüstü, 2,76 kilogram ağırlığında. Ancak çok kalın değil ve bir sırt çantasında kolayca taşınabiliyor. 15 inçlik model ise yaklaşık yarım kilo daha hafif ve 17 inçliğe kıyasla daha küçük bir adaptör kullanıyor. Ayrıca nispeten sağlam bir yapıya sahip.

Acer Nitro 5 inceleme

Bağlantılar ve giriş cihazları

Sağ yanda bir adet USB 2.0 bağlantı noktası, 3,5 mm’lik ses jakı ve adaptör bağlantısı yer alıyor. Sol tarafta ise HDMI 2.0, Ethernet, 2 x USB 3.0 ve Thunderbolt 3 içermeyen bir USB-C bağlantı noktası mevcut.

Klavye, 17 inçlik bir cihaz için biraz fazla küçük, ancak nümerik klavye de mevcut. Ok tuşlarının boyutu normal, Enter ise normalden daha ufak, ancak dikine değil, enine ufalması hızlı yazımı etkilemiyor.

Üç seviyeli, kırmızı bir arka aydınlatmanın yanı sıra, tüm tuşların kırmızı aksanları var. Kontur nispeten uzun ve klavye iyi geri bildirim veriyor. TouchPad ise kolayca düğmelere basabilmeyi sağlıyor ve yeterince geniş.

Acer Nitro 5 inceleme

Ekran

Acer, Nitro 5’te 60 Hz Full HD çözünürlüklü bir IPS ekran yer alıyor. 15,6 inç büyüklüğünde iki modeli bulunan Nitro 5’in ekranında kontrastlar ve renkler, giriş seviyesi sınıfta son zamanlarda kullanılan TN panellere kıyasla kesinlikle daha iyi. Ekranın yüzeyi parlak değil, mat. Dolayısıyla dış ortamda bile oyun oynamak için uygun. Ayrıca ekran 160 derece geriye katlanabiliyor.

Teknik özellikler ve performans

Dört çekirdekli Intel Core i5-9300HQ iyi bir performans sunuyor. Bunun yanında GTX 1650, Nvidia’nın şu anki Turing nesline aitt.
Modelimizde yerleşik olan NVMe SSD, rekor kırmıyor ancak ortalamanın üzerinde bir performans veriyor. Kullandığımız üründe 256 GB SSD, 1 TB HDD ve 16 GB bellek yer alıyordu. Ayrıca, DDR4 bellek için iki yuva, mekanik bir sabit sürücü için alan (2.5 inç) ve iki NVMe SSD bağlantısı da Acer Nitro 5 kasasında mevcut.

Acer Nitro 5 inceleme

Pil ömrü, fan ve multimedya özellikleri

Alt taraf açıkken, iki fanın birbirine yakın monte edildiğini gördük. Buradan, ısı boruları her ikisi de birbirine çok yakın olan işlemci ve grafik yongasına gidiyor. Klavyenin alt kısmı ve nümerik tuş takımı yük altında serin kalıyor, klavyenin kalanı ise tam yük altında biraz ısınıyor, ancak rahatsız edici değil. Fanlar normal çalışma sırasında sessiz, ancak oyun esnasında biraz ses duyabilirsiniz, gerçi bunu duymayacağınız orta seviye bir sistem yok. Ayrıca oyun sesinin altında bu ses kayboluyor.

Pil, gündelik kullanımla 4-5 saat süre kullanım olanağı veriyor ama zaten oyun sistemi için bu bile oldukça iyi.

Aşağıya bakan iki hoparlör taşıyan Nitro 5, oyun ve multimedya için ortalamanın üzerinde bir ses kalitesi ortaya koyuyor. Acer’ın web kamerası ise ekranın üstünde yer alıyor ve Full HD olmasa da, sorunsuz video görüşmeleri için uygun.

Cevap bırakın