Ace Combat 7: Skies Unknown İnceleme

Ace Combat 7 ile Gökyüzüne çıkıyoruz

0

Ace Combat 7 incelemesine başlamadan önce biraz ek bilgi ile uçuş öncesi hazırlık yapmamız gerek. Uçaklara biraz olsun ilgisi olan tüm oyuncular mutlaka uçak oyunlarına bir göz atmıştır. Geçmişte ağırlıklı olarak simülasyon ağırlıklı olarak çıkan oyunlar, ara ara bile olsa Arcade tadında da bizlere sunuluyordu. Özellikle 30’lu yaşların üzerindeki oyuncular için Top Gun filmi ile başlayan uçak sevdası oyunlarda da vücut bulmuştur.

Yakın geçmişte özellikle PC platformunda çıkan Tom Clancy’s H.A.W.X serisi ile Arcade tadında olan oynanış ile tekrar alevlendi. Ace Combat’ın geçmişi 90’ların ortası itibariyle PlayStation tarafında görücüye çıktı. Eski nesil oyuncular simülasyon dendiğinde Joystick ile, özel kontroller bağlayıp keyif yapmayı seven, ciddi anlamda yerden uçak kaldıracak kadar detayı seven insanlardı. Şimdilerde o kadar detayda boğulmayı seven oyuncu sayısı yok denecek kadar az. O yüzden Jane’s serisi gibi ya da Falcon 4.0 gibi oyunlar çıkmıyor. Onun yerine Ace Combat 7 gibi hızlı aksiyona dayalı keyifli yapımlar mevcut.

Aksiyon odaklı olduğu kadar hikayesi de bir o kadar güzel oluşturulmuş bir yapım Ace Combat 7. Hikaye, Osean Federation ile Kingdom of Erusea arasında geçiyor. Bir nevi ABD ve Rusya gibi düşünebiliriz bu iki yapıyı. Her görev hikayenin içinde bir noktayı size deneyimletiyor. Oyunun genel grafiğinin oldukça iyi olduğunu ve göze hoş gözüktüğünü hemen belirtmek gerek. Özellikle uçakların modellenmesi, havada süzülürken gelişen olaylar ve aksiyonların göze batmaması, bulutlar ve hava değişimi ile kokpit camının yağmurla kaplanması gibi görüş düşürücü detaylar dahi çok iyi hazırlanmış.

Görsellik ile birlikte gerçeklik payı da uçakların farklı yönlerini öne çıkardıkları bir şekilde bize sunuluyor. Bu da oynanışa etki ediyor elbette. Bazı uçaklar genetiği gereğince daha kıvrak iken bazıları hantal ama işlevsel moddalar. Uçakları görevler boyunca oynayarak farklı şekillerde upgrade etmeniz olası. Her ne kadar bir uçak oyunu olsa bile oyun size kendi seçimlerinizi oluşturma imkânı sunuyor. Oyunun görevleri bu arada bazen ciddi dikkat gerektirecek şekilde sizi oyuna kanalize ediyor. Her şey yolunda giderken bir anda it dalaşına girip kuyruğunuza yapışan F-16’dan kurtulmayı düşünürken çaresizce hareketler sergileyebiliyorsunuz.

Ace Combat 7 deneyim namına özellikle uçak meraklısı iseniz sizi alıp götürecek bir yapım. PS4 tarafında PS VR ile farklı bir deneyim de sunuluyor.

Cevap bırakın